Autor: Didier Descouens – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0,

Ametyst je odrůdou křemene s příjemnou světle až tmavě fialovou barvou a tvrdostí 7 stupňů. Jeho zbarvení je způsobeno stopovou příměsí železa a při zahřátí na 250 stupňů se jeho fialová barva mění na žlutohnědou. Ve starověku lidé věřili, že je ametyst ochraňuje před opilstvím a díky tomu dostal své jméno z řeckého slova „amethyein“ = nebýt opilý. Také ve středověku byl ametyst oblíbeným drahým kamenem a to církevních hodnostářů, šlechticů i bohatých obchodníků. Nejznámější a nejbohatší naleziště ametystu se nacházejí v Brazílii, Uruguay a USA. Sytě zbarvené ametysty se nacházejí taky na Madagaskaru. K tomuto drahému kameni se váže mnoho legend a pověr. Ametyst tak například přináší velkorysost, zdraví, věrnost, umožňuje moudrá rozhodnutí, pomáhá odstraňovat strach ze stáří a samoty. Vykazuje léčivé účinky při cukrovce, podporuje imunitní systém a působí příznivě na chronické nemoci. Je vhodným drahým kamenem pro duchovní meditace. Astrologové jej přiřazují ke znamením Štíra, Ryb, Berana a Panny.

Podle Bible byl ametyst zasazen taky do zdi nebeského Jeruzaléma. V období Římské říše ti křesťanští biskupové, kteří byli zvoleni zároveň římskými senátory, převzali fialovou barvu jako barvu svých rouch. Po dlouhá a dlouhá léta byla fialová barva totiž spojována s vysokým společenským postavením. Právě díky biskupům se ametyst stal symbolem nebeských končin a církevní hodnostáři nosí prsteny se zasazeným ametystem. Ametyst je rovněž talismanem námořníků, kteří věří, že je ochrání na moři a přivede je bezpečně vždy zpět do přístavu. Ametyst nosí taky vojáci a tento drahý kámen je má ochránit před zraněním v boji a zajistit jim vítězství.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 1122. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet

Jiří Glet

Mgr. Jiří Glet je absolventem právnické fakulty UJEP v Brně. Již desítky let se zabývá českou a evropskou historií, kulturou, uměním, historickými pamětihodnostmi a přírodními krásami. Je autorem několika průvodců, historických, dětských i humoristických knih.
Jiří Glet

Latest posts by Jiří Glet (see all)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail