Skleněná replika diamantu Koh-i-Noor, Autor: Chris 73 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Nejznámějším diamantem světa je Koh-i- noor = Hora světla. Podle pověsti byl nalezen v Indii, v náplavech řeky Godavar před čtyřmi až pěti tisíci lety. Nejstarší osudy tohoto diamantu nejsou známy a není známá ani jeho původní váha v surovém stavu. Jeho skutečná, doložená historie začíná ve 14. století, kdy byl v držení krále Rajaha Malwara a má se za to, že v držení tohoto vládnoucího rodu Malwarů byl několik generací. V 16. století se dostal do vlastnictví Velkých Mughalů, vládnoucí dynastie, která svůj původ odvozovala až od legendárního Čingischána. Byl zasazen do oka slavného Pavího trůnu, a když v roce 1739 převzal vládu nad Indií perský dobyvatel šach Nadir a poprvé tento diamant spatřil, užasle pronesl slova Koh-i- noor = Hora světla. Název diamantu byl na světě.

V roce 1859 byl Koh-i- noor = Hora světla darován anglické královně Viktorii. Královna nechala drahý kámen přebrousit a snížila se tím jeho hmotnost ze 186 karátů na 108,9 karátů, což odpovídá 21,78 gramům. Na druhé straně se však tímto přebroušením nebývala zvýšila jeho hra barev. Koh-i- noor je umístěn ve středu korunovační koruny anglické královny, jako její hlavní klenot. Můžete si právem položit otázku, proč Koh-i- noor zdobí korunu anglické královny a ne anglického krále? To bylo tak. Při předávání diamantu královně bylo diplomaticky řečeno, že Indie by raději viděla Koh-i- noor v držení jejího Veličenstva jako součást osobních šperků a ne jako součást anglických korunovačních klenotů V Anglii se pak rychle rozšířila pověra, že když bude diamant nosit mužský vládce Velké Británie, tak přijde o Indii. Královna Viktorie taky šperk s tímto kamenem nepředala svému nástupci na trůn králi Edwardovi, ale jeho manželce a později byl taky vsazen do koruny anglické královny. Indie si sice v polovině 20. století stejně vydobyla svou samostatnost na Anglii, ale Koh-i-noor a další skvostné drahé kameny můžete dodnes obdivovat v klenotnici anglických panovníků v Londýně na královském hradě Toweru.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 5096. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet

Jiří Glet

Mgr. Jiří Glet je absolventem právnické fakulty UJEP v Brně. Již desítky let se zabývá českou a evropskou historií, kulturou, uměním, historickými pamětihodnostmi a přírodními krásami. Je autorem několika průvodců, historických, dětských i humoristických knih.
Jiří Glet

Latest posts by Jiří Glet (see all)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail