Mazury; Autor: Romek – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0,

Mazurská jezerní plošina je půvabná přímořská krajina na severovýchodě Polska. Na své si zde přijdou turisté i vodáci a jsou zde taky vhodné trasy pro cykloturisty. Je zde více než tři tisíce jezer, navzájem propojených řekami a kanály. Jsou zde mírné pahorky, husté lesy, březové háje a je zde jen málo turistů, takže si můžete plně vychutnat krásu Mazurských jezer.

Tato krajina je taky vyhledávaná milovníky historických a kulturních památek. Zdejším centrem je město Olsztyn. Ve městě stojí gotický hrad, na kterém žil a pracoval vynikající astronom Mikuláš Koperník. Hrad je sídlem Muzea lidového umění. Ve městě stojí taky gotická městská brána a gotický kostel sv. Jakuba.

Monumentální biskupský hrad najdete v městečku Lidzbark Warminski. Hrad je sídlem muzea s bohatou sbírkou sakrálního umění. Na návrší uprostřed parku stojí klasicistní letní biskupský palác. Hrad německých rytířů najdete zase v městečku Ketrzynu. Působivý cihlový kostel stojí v osadě Dobre Miasto poutní kostel Swieta Lipka je klenotem baroka v malebné krajině.

Olszynek By Leineabstiegsschleuse – Praca własna

V městečku Olszynek se nachází Muzeum lidového stavitelství, jeden z největších skanzenů v Polsku. Ve skanzenu jsou umístěny lidové stavby z Warmie, Mazovska a pruské Litvy. Najdete zde zajímavé dřevěné roubené chalupy, špýchary, větrné mlýny, hospodářské budovy, hospodu i venkovský kostelíček.

Lidové stavby jsou vybaveny dobovým zařízením, jsou zde taky domácí zvířata. Skanzen dokumentuje venkovský způsob života ve východním Polsku v 19. a začátkem 20. století.

Jsi 3498. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet

Jiří Glet

Mgr. Jiří Glet je absolventem právnické fakulty UJEP v Brně. Již desítky let se zabývá českou a evropskou historií, kulturou, uměním, historickými pamětihodnostmi a přírodními krásami. Je autorem několika průvodců, historických, dětských i humoristických knih.
Jiří Glet

Latest posts by Jiří Glet (see all)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail