Jazykové kurzy jsou dnes jednou z nejvýznamnějších oblastí mimoškolního vzdělávání, a není divu – znalost angličtiny, němčiny, nebo třeba i čínštiny nám může výrazně ulehčit život, a to i když se zrovna nechystáme vyrazit do světa.

Díky internetu a digitálním médiím k nám svět naopak přichází sám a my jsme tak cizími jazyky doslova obklopeni, aniž bychom přitom museli vytáhnout paty z rodného města.

Proto tedy asi není žádným překvapením, že situace na poli jazykového vzdělávání v České republice je v současné době poněkud odlišná od té, než jaká byla před pěti, deseti nebo dvaceti lety. Jaké jsou tedy podle českých jazykových škol nejaktuálnější trendy ve světě výuky jazyků?

O studium jazyků máme větší zájem

Asi není žádným překvapením, že každým rokem jazykové školy registrují více a více nových studentů. Jak pomaturitní studium, tak klasické jazykové kurzy zkrátka táhnou a jazykové školy se snaží zvyšující se poptávce vyjít vstříc. Ať už počtem nabízených lekcí nebo rozšiřováním nabídky jazyků, které je u nich možné studovat.

Jsme multilingvní

Multilingvismus neboli schopnost ovládat dva a více cizích jazyků je v oblasti jazykového vzdělávání čím dál tím častějším jevem.Uvědomujeme si totiž, že dnes už znalostí jednoho cizího na nikoho dojem neuděláme, a proto se snažíme kromě obligátní angličtiny zvládnout alespoň jeden další jazyk. Jazykové školy se tomuto trendu přizpůsobují a některé z nich nabízejí možnost studovat více jazyků současně.

Učíme se románské jazyky

Kromě francouzštiny, která je ve skupině románských jazyků dlouhodobým evergreenem, hlásí české jazykové školy v posledních letech zvýšený zájem také o kurzy španělštiny a italštiny. Po angličtině, němčině a francouzštině jde o nejčastěji vyučované jazyky na světě a jejich popularita stále roste.

Zatímco kurzy španělštiny nás vybaví schopností domluvit se s téměř půl miliardou rodilých mluvčích nejen ze Španělska, ale i ze zemí Latinské Ameriky, studium italštiny nám dovolí blíže poznat krásy země, která každoročně figuruje na nejvyšších příčkách žebříčku nejnavštěvovanějších letních destinací.

Táhne nás to za exotikou

V posledních letech roste obliba asijských jazyků, především čínštiny a japonštiny. V některých českých regionech, jako například v Brně, se díky přítomnosti početné vietnamské komunity zvyšuje také zájem o kurzy vietnamštiny.

Vzhledem k rychle rostoucí ekonomické síle Číny se o čínštině často mluví jako o jazyku budoucnosti. Čínské firmy směřují do České republiky část svých ekonomických zájmů a vzniká proto mnoho nových pracovních pozic, pro jejichž zastávání je vyžadována právě znalost čínštiny. Navíc se jedná o jazyk, kterým na celém světě hovoří nejvíce (skoro miliarda!) lidí – a po angličtině je to druhý nejpoužívanější jazyk na internetu.

Navštěvování kurzů čínštiny zkrátka už dávno není samoúčelným exotickým koníčkem, ale zcela vážně míněnou přípravou na profesní budoucnost.

Stejně tak výuka japonštiny zažívá v českých jazykových školách nebývalý boom. Ať už jazyk země vycházejícího slunce studujeme z lásky k japonské kuchyni nebo k pro nás exotické kultuře, máme v posledních několika letech mnohem větší šanci najít japonštinu v nabídce čím dál většího množství jazykových škol.

Studujeme jazyky v pracovní době

Zaměstnavatelé si moudře uvědomují, že investovat do jazykové výbavy svých zaměstnanců se jim může jedině vyplatit, a proto se firemní jazykové kurzy v posledních letech stávají velmi oblíbeným zaměstnaneckým benefitem.

Podle Jazykové Školy PELICAN, která se zaměřuje právě na firemní jazykové kurzy, vzrostl za poslední tři roky zájem o tyto služby o více než polovinu. Zájem o studium jazyků mají nejen zaměstnavatelé, kteří si tímto způsobem podporují vlastní konkurenceschopnost, ale také samotní zaměstnanci, kterých se k výuce jazyků v pracovní době hlásí čím dál tím více.

Největší zájem je o kurzy angličtiny, francouzštiny a němčiny, ale také o kurzy čínštiny a japonštiny. Organizace s mezinárodními týmy pak pro své zahraniční zaměstnance často poptávají kurzy češtiny pro cizince.

Díky tomu, že zájem o studium jazyků roste, roste také nabídka jazykových škol – a není tedy problém zvolit si kurz, který přesně vyhovuje Vašim časovým možnostem i dosažené jazykové úrovni. Kdo neumí jazyky, jako by nebyl, proto se ničeho nebojte a přihlaste se ke studiu jazyků ve své jazykové škole ještě dnes!

Jsi 3547. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail