Náhrdelník z bíle zbarvených perel; Autor: Flickr.com user „tanakawho“

Perly jsou vzácným darem moře, jsou mořským produktem z uhličitanu vápenatého. Perly vznikají v mušli perlorodce, do níž proniklo cizí tělísko, zpravidla zrnko písku. Perlorodky obklopí toto tělísko perletí a vzniká třpytivá perla. Perly mají barvu bílou, krémovou, růžovou, stříbřitou, zlatavou i šedou a zdobí nejedny korunovační klenoty včetně českých korunovačních klenotů. Perlová čelenka a náhrdelník z pravých perel bývají opravdovým šperkařským skvostem. Perly zdaleka nejsou pouze kulaté, ale bývají i nejrůznějších tvarů. Mnozí historici právě od portugalského slova barocco = křivá perla odvozují baroko jako stavební sloh a vůbec životní styl 17. a 18. století. Hlavní naleziště perel jsou v Perském zálivu, Oceánii a Karibiku.

Kromě mořských perel rozeznáváme taky perly říční a říční perlorodky se až do 20. století často nacházely i v našich řekách, zejména pak na řece Otavě. V současné době se mořské a říční perlorodky chovají taky uměle. Zvláštností města Horažďovic byly perlorodky chované v rameni řeky Otavy, zvaném Mlýnská stoka. Perlorodky byly loveny v 15. a 16. století, jejich ekonomický chov začal rokem 1775. Za velkého sucha bylo tehdy přeneseno na 12 tisíc škeblí do Mlýnského náhonu, kde se jim v nehluboké, čisté a mírně proudící vodě dobře dařilo. Perlorodky se lovily vždy po pěti až deseti letech. Na břehu se opatrně otvíraly a vybíraly se z nich perly. Ty bývaly v různých velikostech a jakosti, přičemž v ne každé perlorodce byla perla. V roce 1867 se například našlo 30 velkých a 130 menších perel. Zejména znečištěním říční vody zde chov perlorodek upadal, až po druhé světové válce pak zcela zanikl.  Perly mají vysoký obsah vápníku a léčitelství bývají tedy používány při jeho nedostatku. Za tím účelem je vhodné nosit perlový náhrdelník. Astrologové přiřazují perly ke znamením Raka, Ryb, Vah a Kozoroha.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 1135. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet

Jiří Glet

Mgr. Jiří Glet je absolventem právnické fakulty UJEP v Brně. Již desítky let se zabývá českou a evropskou historií, kulturou, uměním, historickými pamětihodnostmi a přírodními krásami. Je autorem několika průvodců, historických, dětských i humoristických knih.
Jiří Glet

Latest posts by Jiří Glet (see all)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail