Kovové stříbro, Autor: Alchemist-hp (talk) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0 de,

Stříbro, tento bílý kov se třpytivým šedobílým leskem se těší velké oblibě již od dávných dob. Těžba stříbra je o něco mladší než těžba zlata, první archeologické nálezy stříbra jsou staré přibližně 4000 let. Stříbro se taky v přírodě vyskytuje hojněji než zlato, a proto je jeho cena nižší. Čisté stříbro je v přírodě vzácnější než zlato a krystalizuje ve formě plíšků, různě zkroucených drátků a hrudek. Největší doly na stříbro ve starověku otevřeli Féničané ve Španělsku. Ve středověku byly bohaté naleziště stříbra objeveny v Německu a taky  Čechy díky stříbru patřily ve středověku k nejbohatším zemím Evropy.

Stříbrné flotily z jižní Ameriky

V 16. století však taky záplavu stříbra do Evropy dovážely z jižní Ameriky Platas flotas – stříbrné flotily, což vedlo k velkému snížení ceny stříbra a poklesu jeho evropské těžby. Ze stříbra se razí mince, slouží k výrobě šperků a drahých předmětů. Dnes se rovněž využívá jeho vynikajících fyzikálních a chemických vlastností v technické výrobě. Již od starověku se stříbro taky využívá k takzvanému stříbření vody. Ve vodě totiž stříbro vyvolává slabou chemickou reakci a dodává jí antibakteriální účinky. Však také mnohé moderní léky mají značný obsah stříbra a jeho sloučenin. Stříbro zpomaluje proces stárnutí, aktivizuje síly organismu, léčebně působí na močové ústrojí. Podporuje taky meditaci a pomáhá rozvíjet představivost, odhodlanost a cílevědomost.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 1094. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet

Jiří Glet

Mgr. Jiří Glet je absolventem právnické fakulty UJEP v Brně. Již desítky let se zabývá českou a evropskou historií, kulturou, uměním, historickými pamětihodnostmi a přírodními krásami. Je autorem několika průvodců, historických, dětských i humoristických knih.
Jiří Glet

Latest posts by Jiří Glet (see all)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail