krystaly tyrkysu společně s pyritem; Autor: Parent Géry – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Drahý kámen modro až modrozelené barvy s tvrdostí 5-6 stupňů, jehož jméno je odvozeno od perského slova fizura = kámen vítězství a štěstí. Drahé kameny se k nám dostávaly z Turecka, odtud i český název tyrkys, tedy turecký kámen. V barvě tyrkysu se spojuje nebeská modř a  zeleň naší Země. Peršané podle nebesky modrého tyrkysu předpovídali počasí pro následující den. Zářivě modré zbarvení tohoto drahého kamene pozorované ráno, znamenalo krásný a šťastný den. Dokonce dnes obyvatelé mnoha zemí Středního vetkávají korálky tyrkysu do hřív a oháněk tažných zvířat, jako jsou velbloudi, muly a voly, aby jim přinášely štěstí na cestách.

Tyrkys je kamenem přátelství

Kámen má přirozenou schopnost přitahovat z vesmíru pozitivní energii, bývá označován za ochránce ctnosti a taky zaručuje spolehlivost a přátelství. Nejlepší naleziště tyrkysu se nachází v Iránu, další bohatá naleziště jsou v Afgánistánu, Mexiku, USA, Číně a Austrálii. Tyrkys bývá doporučován při onemocněních horních cest dýchacích a onemocnění plic. Působí taky proti toxickým látkám a zabraňuje nadměrnému hubnutí. Vykazuje léčivé účinky při očních onemocněních a pomáhá napravovat vady řeči. Astrologové jej přiřazují ke znamením Vodnáře a Ryb.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 1152. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet

Jiří Glet

Mgr. Jiří Glet je absolventem právnické fakulty UJEP v Brně. Již desítky let se zabývá českou a evropskou historií, kulturou, uměním, historickými pamětihodnostmi a přírodními krásami. Je autorem několika průvodců, historických, dětských i humoristických knih.
Jiří Glet

Latest posts by Jiří Glet (see all)

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail