Často se hovoří pouze o zábavných aspektech, které přináší ježdění na paddleboardu. Ovšem zábava na hladinách oceánů, moří, řek či jezer nikdy není bez rizika. V tomto článku se podíváme na bezpečnostní tipy, které udělají paddleboarding bezpečnější nejen pro vás ale i pro ostatní.

Dávej pozor na ostatní

Jízda na SUP zvlášť pokud vás jede větší skupina dohromady přináší i velkou odpovědnost. Pokud se kolem vás pohybují plavci nebo začínající surfaři, určitě registrujte jejich přítomnost a polohu na hladině. Vyhnete se tak nechtěným nehodám a určitě není dobré spoléhat na druhého jezdce na paddleboardu, že bude pozornější než vy.

Používejte ochranu proti slunci

Rakovina kůže není žádný vtip. Pobyt na slunci po celé hodiny, pokud nepoužíváte dostatečnou ochranu může lehce ohrozit vaše zdraví. Nezapomeňte na krém proti slunci s faktorem aspoň 20 a vyšším. Nemusí být ani extra slunné počasí, abyste se na vodě spálili. Stejně riziková je i zatažená obloha, neboť sluneční paprsky se odráží od vody.

Kromě ochranného krému si pořiďte dobré sluneční brýle, a kromě plavek zvažte i moderní oblečení z lykry, které je vzdušné, rychle schne a má ochranu proti UV záření od slunce. Mezi jedny z nejlepších patří lykry Mystic, v jejichž sortimentu najdete trička s dlouhým i krátkým rukávem včetně spodního prádla z lykry.

Řekni někomu, kam se chystáš

Pokud se chystáte na samostatnou ranní nebo večerní jízdu do míst, kde nejsou lidi a je tam klid, nezapomeňte se pojistit. Než vyrazíte, řekněte někomu místo, kam se chystáte. Dokonce i zkušený paddler se může na vodě dostat do problémů. Zní to trochu dramaticky /zvlášť pokud se chystáte na místo, kde vás mohou vidět i jiní lidé/, ovšem vyplatí se to v okamžiku, kdy se klidná voda rozbouří nebo narazíte pod vodou na skrytou překážku.

Používejte bezpečnostní leash

Všichni padají do vody. Neexistují žádné výjimky. V tomto okamžiku je leash nebo tzv. vodítky pro paddleboardistu, surfaře, začínající jezdce nebo slabé plavce životně důležité. Zvlášť na větší vodě si ušetříte plavání za paddleboardem sem a tam. Pokud se vám to stane na řece může se stát, že už prkno nedoplavete.

Noste bezpečnostní helmu a floatační vestu

Osobní floatační zařízení je v podstatě záchranná vesta, která však už nevypadá jako neforemná oranžová vesta, kterou můžete vidět při záchranných akcích. Ochranná vesta pro paddleboarding se nafoukne až v okamžiku potřeby.

Co se týče ochranné helmy. Hlava patří k nejdůležitějším částem vašeho těla, proto by měla být její ochrana prioritou. Helmu oceníte při nárazech na hladinu či překážku. Mezi jedny z nejlepších patří ochranné helmy Mysticvhodné pro celou řadu adrenalinových vodních sportů.

Nastudujte si proudy a počasí

Ať už jste na oceánu nebo na řece, je důležité vědět, kde se vytváří proudy a jakým směrem se voda pohybuje. Není nic horšího než najet při jízdě na paddleboardu na místo, kde jste přinuceni začít bojovat s proudem. Zvlášť pokud jezdíte na moři je podobná situace, kdy se snažíte pádlovat proti síle moře receptem na katastrofu. To vše lze řešit tím, že si zjistíte podmínky aktuálního místa ještě, než zamíříte do vody.

Jestliže se zvednou velké vlny nebo se objeví peřeje, nebuďte příliš hrdí a raději jděte z vody. Také se na jízdu připravte podle teploty vody a vzduchu. I v létě se může hodit poloviční neopren, který vás ochrání před chladnější vodou i UV zářením od slunce.

Nebojte se zeptat

Pokud si nejste jistí vhodností místa pro paddleboarding, někoho se zeptejte. Může to být někdo známý, kdo už tam jezdil, komunitní stránka o paddleboardingu nebo prostě někdo místní, který už jezdí na hladině.

Jak vidíte stačí dodržovat pouze několik základních bezpečnostních doporučení a váš zážitek z jízdy na paddleboardu už nic nepřekazí. Vše, co budete potřebovat najdete na www.mysticstore.cz nebo Showroomu Mystic v Brně.

Jsi 9157. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail