Adventní věnec, Autor: Bubamara

Slovo Advent vzniklo z latinského adventus, to jest „ příchod“. V křesťanském světě tento výraz označuje příchod Mesiáše, který se uskutečnil vtělením Ježíše Krista. Je to vlastně doba očekávání příchodu Mesiáše.

Advent začíná v neděli, která je nejblíže svátku sv. Ondřeje (30. 11.). Přípravná doba na Vánoce tedy zahrnuje čtyři neděle před Štědrým dnem. Tyto neděle se nazývají železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Pamětníci si jistě dobře vzpomínají, že za totality byly obchody o sobotách a nedělích zavřeny, ale poslední dvě neděle před Vánocemi byly otevřeny, byla to takzvaná stříbrná a zlatá neděle. Na adventním věnci jsou umístěny čtyři svíce a každou adventní neděli se zapaluje jedna svíce.

Adventní doba byla dobou postní, v níž platily zásady střídmosti v jídle a pití. V adventní době platil zákaz zábav, tance a zpěvu. Byly již ukončeny veškeré polní práce a lidé na venkově měli přece jen více volného času. Lidé se vzájemně navštěvovali, besedovali, chodili na bohoslužby a zbožně rozjímali. Adventní půst končil na Štědrý večer s východem první hvězdy, a pak rodina zasedla k slavnostní štědrovečerní večeři. Štědrý den souvisí s následujícím velkým křesťanským svátkem, Božím hodem vánočním.

Poněvadž naši předkové vymezovali den jinak než my, nový den u nich nezačínal půlnocí, ale již západem slunce. Z těchto starých časů se nám uchovala doba prosincových nadílek. Tak sv. Mikuláš naděluje již večer 5. prosince a Ježíšek na Štědrý večer 24. prosince, ačkoliv právě následující den 25. prosince se slaví jako Boží hod vánoční, den narození Ježíška.

Jsi 6961. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail