Uherské Hradiště – Staré Město – Modrá – Velehrad – Uherské Hradiště

V městě Uherském Hradišti můžete zakotvit plavidlo v přístavišti, nebo v nedalekém přístavu ve Starém Městě. V přístavu je půjčovna lodí, přístavní hospoda, wc a sprcha. V Uherském Hradišti a jeho okolí je řada památek, zejména na Velkomoravskou říši, a taky řada kulturních zařízení, které můžete navštívit. Na levém břehu řeky Moravy leží Uherské Hradiště, na pravém břehu řeky pak Staré Město.

Za památkami v Uherském Hradišti

V Uherském Hradišti vám doporučuji projít si trasu z Mariánského náměstí na Masarykovo náměstí. Na Mariánském náměstí dozajista upoutá vaší pozornost barokní mariánský morový sloup. Mariánské a Masarykovo náměstí spojuje Prostřední ulice, která je lemována řadou obchodů a obchůdků, a taky zde stojí Stará radnice se šikmou věží. Na Masarykově náměstí najdete dvouvěžový barokní kostel sv. Františka Xaverského s cenným barokním zařízením a přilehající jezuitskou kolejí. Je zde také barokní lékárna „U zlaté koruny“, zdobená novorenesančními freskami, a barokní kašna s plastikou delfína a piniovou šiškou.

Slovácké muzeum a galerie Slováckého muzea

Ve městě můžete taky navštívit Slovácké muzeum ve Smetanových sadech. Stálá expozice „Slovácko“ zde zachycuje průběh zvykoslovného roku na Slovácku a krásu slováckých lidových krojů. V muzeu se taky pravidelně obměňují národopisné, historické, vlastivědné a archeologické výstavy. V galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici je umístěna stála expozice „Umění jihovýchodní Moravy“. Ve výstavních sálech se taky pořádají výstavy českých i zahraničních umělců.

Za dobrým vínem do Mařatic

Vydejte se taky za dobrým vínem. V městské čtvrti Mařatice je řada vinných sklepů a vinohradních domů, z nichž nejstarší pocházejí z 18. století. V jednom barokním domě je vinárna „U Lisu“, se zachovalým původním lisem na vinnou révu. V měšťanských vinných sklepích můžete ochutnat, nebo si zakoupit lahodné víno. V Mařaticích stojí rovněž rozhledna na Rovině,odkud je pěkný výhled na město a okolí. V Uherském Hradišti je taky pěkný akvapark s krytými i venkovními bazény a dvěma tobogány skluzavkami a celou řadou dalších vodních atrakcí.

Památník Velké Moravy ve Starém Městě

Ve Starém Městě si můžete prohlédnout základy velkomoravských kostelů z 9. století v lokalitách Sady a Špitálky. V Jezuitské ulici stojí Památník Velké Moravy, nad základy velkomoravského kostela z 9. století, v poloze Na Valách. Nově vytvořena expozice přibližuje život a dílo starých Slovanů. Ve Starém Městě se nachází taky oblíbené letní koupaliště Širůch s bazénem, brouzdalištěm a travnatými plážemi.

Je zde taky jedna novodobá turistická atrakce. V areálu bývalého cukrovaru stojí červenobíle pruhovaná rozhledna Maják Šrotík. Tato rozhledna ve tvaru majáku má i svoje světlo, které ve tmě svítí. Je vysoká 27 m a je odtud pěkný pohled na Uherské Hradiště, Staré Město, Chřiby a Bílé Karpaty. Vedle majáku stojí pěkná replika plachetnice se třemi stěžni a plachtami.

Archeologický skanzen v Modré

Archeoskanzen Modrá; Autor: Mercy – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Ze Starého Města je to jen několik kilometrů do obce Modrá, ve které se nachází zajímavý Archeologický skanzen. Zdejší skanzen představuje velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví. Do areálu se vchází vstupní dřevěnou dvouvěžovou bránou a skanzen je obklopen palisádovou hradbou. Ve skanzenu stojí i kamenný knížecí palác a roubené stavby s ukázkami řemeslnické výroby starých Slovanů. Jsou zde k vidění taky základy velkomoravského kostela z 9. století a zcela unikátní rekonstrukce kostela sv. Jana z doby Velkomoravské říše. V Modré, mezi vinohrady, stojí dřevěná rozhledna, ze které je pěkný pohled na Chřiby a úrodnou nížinu v povodí řeky Moravy.

Areál Živé vody v Modré

V Modré se nachází taky velká atrakce pro rodiny s dětmi Areál Živé vody. V botanické a sladkovodní expozici se seznámíte s životem ve vodě a kolem vody a vodními živočichy a rostlinami řeky Moravy. Můžete se taky projít v tunelu pod hladinou rybníka okolo vás poplavou ryby. Velehrad je významné poutní místo s cyrilometodějskou a velkomoravskou tradicí Z Modré, od Archeologického skanzenu, je to jen několik set metrů ke klášteru a chrámu na Velehradě. V barokním velehradském chrámu Panny Marie a sv. Cyrila a sv. Metoděje je velké množství cenných uměleckých děl, relikvií a památek. Chrám je nejznámějším poutním místem na Moravě s cyrilometodějskou a velkomoravskou tradicí. Na Velehradě se každoročně koná velká pouť, na svátek sv. Cyrila a sv. Metoděje dne 5. července. Po prohlídce Velehradu, plní dojmů a zážitků, se vrátíte stejnou cestou zpátky na loď, a můžete vyplout za poznáním dalších krás Slovácka.


Tento článek je součásti miniseriálu Baťův kanál, který pojednává o  historické vodní cestě spojující Otrokovice s Rohatcem. Současně je článek zařazen do velkého seriálu o cyklostezkách.

Jsi 3771. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail