Český hudební skladatel současné moderní klasické hudby Borrtex představuje své nové sólové album nesoucí název Harmony. S pestrým katalogem, jenž zahrnuje žánrovou rozmanitost, od dynamické minimalistické kompozice až po melodie typické pro filmovou hudbu, si Borrtex v zahraničí vybudoval reputaci pro svůj zvláště jedinečný a intimní umělecký přístup.

Album Harmony obsahuje celkem dvanáct klavírních skladeb, které se vzájemně liší rychlostí, intenzitou, projevem i stylem. Navzdory všem rozdílům tyto skladby ale vytvářejí unikátní komplexní celek, rezonující jako paleta souznějící harmonické rovnováhy. Repetitivní prvky a rychlé, úderné tóny typické pro minimalistickou hudbu, jsou následně nahrazovány jemnějšími a klidnějšími motivy, jenž v druhé polovině alba vyústí v akusticky laděné klavírní sólové balady. Vlivné a silně charakteristické hudební nápady tohoto mladého tvůrce, přicházejí s čerstvou perspektivou na současné dění v neoklasicistické kultuře.

„Toto sólové album je mi velmi vzácné, na většinu kompozičních nápadů jsem přišel zcela přirozeně, když jsem zrovna improvizoval na svůj nový, na zakázku vyrobený akustický klavír. Z kreativního procesu jsem pociťoval naplnění a svobodu, protože jsem neměl vlastně vůbec žádná očekávání, a jednoduše jsem si užíval kouzla hudby. Musím ale přiznat, že následná organizace, uspořádání i samotná produkce skladeb z pouhých, poměrně chaoticky vymyšlených nápadů, byla určitě jistou výzvou. Nakonec jsem ale s konečným výsledkem velmi spokojený. Pevně věřím, že má práce přinese užitek a hodnotu dalším lidem, ve kterých mé album doufám vyvolá uspokojivé emoce,” Borrtex.

Borrtex, jehož civilním jménem je Daniel Bordovský, se narodil na okraji města Havířova, kde od šesti let navštěvoval pravidelné hodiny klavíru. Sedm let úspěšně studoval Základní uměleckou školu Leoše Janáčka. V roce 2017 začal publikovat své vlastní skladby jako nezávislý tvůrce, později téhož roku bylo jeho odhodlání navíc potvrzeno návštěvou Los Angeles, kde se setkal se známými skladateli jako jsou James Newton Howard, Danny Elfman nebo Hans Zimmer.

Od té doby Daniel oslavil hned celou řadu zajímavých úspěchů. Na hudebních streamovacích platformách nedávno pokořil významný milník v podobě dosažení magicky vysoké hranice neuvěřitelných 100,000.000 celkových přehrání jeho vlastní autorské tvorby. Instrumentální skladby, jež sám za sebe publikuje, se během posledních dvou let objevily hned v několika projektech mezinárodních korporátních značek, jakou jsou například Netflix, HBO Europe, Showtime a další.

Nové album upevňuje rostoucí pověst a všestrannost umělce, unikátní forma a styl navíc představují zajímavý pohled do tvůrčí inspirace i do myšlenek nových nadějných interpretů.

Harmony je dostupné již nyní na všech digitálních hudebních platformách. Je také možné si objednat limitovanou edici podepsaných fyzických CD nosičů na oficiálním eshopu tvůrce.

Přečtěte si také Borrtex: Současná krize jako podnět k hudební inovaci

Jsi 865. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail