Budapešť, dvoumiliónová maďarská metropole na řece Dunaji, je městem nevšední krásy. Vznikla spojením Budína a Pešti v roce 1873, v době kdy bylo Maďarsko ještě součástí rakousko-uherské monarchie.

Řetězový most Széchenyi lánchíd a královský palác; Autor: Paul Mannix – http://www.flickr.com/photos/paulmannix/345400253/sizes/l/, CC BY 2.0,

Budín leží na pravé straně Dunaj na svazích vápencového kopce. Budín si zachoval svůj středověký ráz, jeho úzké uličky vroubí gotické a barokní stavby. Z malého náměstí Clark Adam Tér můžete pozemní lanovkou vyjet na Hradní vrch až k původně gotickému Královskému paláci, který byl v průběhu staletí několikrát přestavěn. Stoji zde i půvabná Matyášova fontána. V Královském paláci si přijdou na své zejména milovníci umění, palác je sídlem Maďarského historického muzea, Maďarské národní galerie a Széchenyiho národní knihovny. Na náměstí Nejsvětější Trojice stojí gotický, později novogoticky upravený chrám sv. Matyáše, který byl v 16. a 17. století místem korunovace uherských králů a královen. Rybářská bašta je terasa zdobená věžičkami a arkádami v novorománském stylu. Před baštou stojí jezdecká socha prvního uherského krále sv. Štěpána, kterého dle legendy měl pokřtít český světec, biskup sv. Vojtěch.

Milovníci antických památek zcela jistě navštíví zříceniny římského města Aquincum ve Starém Budíně. Nacházejí se zde rovněž zbytky amfiteátru pro 13 tisíc diváků. Ve Starém Budíně najdete taky monumentální klasicistní synagogu z 19. století.

Pak se již přesuneme po krásném Řetězovém mostě z poloviny 19. století, jehož pilíře připomínají římské vítězné oblouky, na levou stranu Dunaje do Pešti. Vedle barokních průčelí jsou zde k vidění secesní stavby, stavby z období turecké okupace, současná architektura a je zde i mnoho termálních lázní, postavených u termálních pramenů. K nejznámějším zdejším termálním lázním patří lázně Gellért, Szechnéyi, Király, Lukacs a Rudas. Obraz Pešti však určuje klasicismus, velkorysá náměstí, třídy a ulice.

Parlament (Országház). Vpravo v pozadí Řetězový most a za ním Alžbětin most; Autor: Ludovic Lepeltier.

Přímo na nábřeží Dunaje stojí monumentální budova Parlamentu z konce 19. století, ve kterém se nacházejí uherské korunovační klenoty. Parlament má 700 místností, které jsou obloženy ozdobnými kameny, vzácnými dřevy a zdobeny zlatem. Některé místnosti Parlamentu jsou přístupny veřejnosti.

Jen zhruba 10 minut chůze od Parlamentu stojí chrám sv. Štěpána krále z počátku 20. století První uherský král sv. Štěpán je Maďarsku velmi uctíván, obdobně jako u nás sv. Václav. Nedaleko od tohoto chrámu pak začíná nejvýznamější ulice v Budapešti – Andrássyho třída. Andrássyho třída je dlouhá přibližně 2,5 km a je lemována řadou luxusních obchodů, kaváren a restaurací. Stojí zde taky mnoho významných městských budov, muzeí a divadel a taky budova maďarské Opery. Andrássyho třída končí na náměstí Hrdinů. Stojí zde sloup se sochou Archanděla Michaela a sedmi uherskými knížaty. Po obvodu náměstí se nacházejí kolonády se sochami maďarských hrdinů. Na tomto náměstí je taky Výstavní hala a Muzeum umění. Nedaleko náměstí najdete proslulé Szechnéyiho termální lázně.

Můžete taky navštívit Centrální tržnici, která stojí na břehu Dunaje. Zde můžete ochutnat tradiční maďarská jídla, zakoupit se čerstvé ovoce a zeleninu a taky nejrůznější suvenýry. V Budapešti si tedy můžete prohlédnout nejenom celou řadu kulturních a historických památek, ale taky si pochutnat na tradičních maďarských specialitách a navštívit zdejší termální lázně.

Jsi 5338. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail