krev1
Krev na sněhu

Jo Nesbo je fenomén severských detektivek a prodejnost jeho knih jde ruku v ruce s kvalitou. Po desáte knize série detektive s Harrym Holem ohlásil autor od dalších knih z této série pauzu. V období této pazy vyšel román Syn a dvě knihy ze série Krev na sněhu. Značná část čtenářů žije v domění, že vznikla nová série, která bude nadále pokračovat. Skutečnost je však zřejmě opačná a Krev na sněhu druhým dílem končí.

Krev na sněhu je zcela odlišná od dosavadní tvorby autora a je vhodné stručně popsat, jak a proč vlastně tyto knihy vznikly. Z toho si pak každý odvodí, že pokračování zřejmě nebude.

krev2
Krev na sněhu 2

Jo Nesbo připravoval zcela samostatný přáběh o spisovateli aktivním v sedmdesátých letech minulého století, který záhadně zmizel a u něhož se našly rukopisy kriminálních příběhů. Název románu je Únos Toma Johansena a celý příběh měl budit skutečné události. Aby tuto fikci podpořil, před románem měli vyjít dvě knihy pod jménem Toma Johansena. Jak správně tušíte, mělo se jednat právě o knihy Krev na sněhu a Krev na sněhu 2: Ještě více krve. Právě proto jsou příběhy zasazeny do sedmdesátých let a jsou psány odlišným způsobem než veškerá dosavadní tvorba, kterou Nesbo vydal. Z celé tété zamýšlené fikce nakonec zůstal pouze odkaz na původně zamýšlené jméno spisovatele v podobě hlavní postavy v prvním dílu Krve na sněhu (nájemný vrah Olav Johansen) a knihy vyšly pod pravým jménem. Z postavy spisovatele nezbylo nic. „S vydavatelem jsme už chystali jeho encyklopedické heslo, našli jsme si i fotku, kterou bychom k němu přidali,“ přiznal Nesbo. „Jenže naše právníky přemohly pochybnosti a usoudili, že by to byl falešný marketing.“

Proč tedy vznikly knihy krve na sněhu, proč jsou žánrově zcela odlišné autorově tvorbě i to, že pravděpodobně žádné další pokračování nebude napsáno, jsme snad vysvětlili. Zda i přes právní překážky a ztrozkotání autorova úmyslu nakonec v buducnu vyjde v upravené podobě Únos Toma Johansena nebo už navěky skončí v autorově šuplíku, je nejasné.

Jsi 6868. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Pavel Kohout
Sleduj:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail