Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy III
Huslenky – Hovězí – Janová – Ústí – Vsetín
Hovězí
Z Huslenek dojedete do obce Hovězí. V obci stojí novogotický kostel sv. Maří Magdalény. Na návsi stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého a za vsí najdete i barokní sousoší Kalvárie. V obci se nachází i malý barokní zámek. V katastru Hovězí je na řece Vsetínské Bečvě pěkný splav s čistou horskou vodou vhodnou ke koupání. Zdejší splav je známým letoviskem s kempem. Stojí ze taky Valašská koliba u Splavu s možností ubytování a výtečnou krajovou kuchyní. V areálu koliby najdete taky dětský koutek a tenisový kurt a taky kurt na plážový volejbal. V okolí Hovězí se nacházejí nádherné květnaté louky s orchidejemi.
Janová
V katastru obce Janová taky najdete krásné hřebenové louky se vstavači a orchidejemi. Na Janovských pasekách směrem na Cáb stojí půvabné staré dřevěnice.
Ústí
Poslední obcí před Vsetínem je Ústí, které leží na důležité křižovatce cest ze Vsetína do Vizovic a na Slovensko. V obci stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého a nacházejí se zde taky lesy a louky se vzácnou květenou.
Vsetín
Pak nás již přivítá věž vsetínského zámku, která je výraznou dominantou celého kraje. Když budete přijíždět k mostu přes řeku Bečvu v místech u průmyslovky, můžete se osvěžit na nově zrekonstruovaném letním koupališti s relaxačním bazénem, dětským bazénem, velkou skluzavkou a celou řadou dalších vodních atrakcí. Budete-li projíždět Panskou zahradou pod vsetínským zámkem, dívejte se pozorně na dlažbu cyklostezky. V místech u rybníčka je přímo v dlažbě vyznačen 18 poledník východní délky, který městem Vsetínem prochází. Tak sesedněte z kola a postavte se na tento poledník. Ve Vsetíně totiž vznikla tradice, že kdo se na tento poledník postaví, bude mít alespoň na chvíli zase sladkých osmnáct let. V Panské zahradě si můžete taky projít naučnou stezku Příroda vsetínských parků s informačními tabulemi. Pak můžete přejít přes lávku přes Vsetínskou Bečvu a dostanete se na Horní město a Horní náměstí. Zde stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl původně ve druhé polovině 17. století stavěn jako nový zámek s nárožními věžemi, později byl kostel přestavěn v klasicistním slohu.
Vsetínský zámek
Vsetínský zámek je patrovou čtyřkřídlou budovou se šestibokými nárožními věžemi. Nad vstupním průčelím zámku se zvedá 59 m vysoká hranolová věž, která je dominantou širokého okolí. Zámecká věž je veřejnosti přístupná a je odtud pěkný výhled na město a Hostýnské, Vizovické a Vsetínské vrchy. Původně renesanční zámek byl několikrát přestavován a v první polovině 19. století získal současnou klasicistní podobu. Zámek je sídlem Muzea regionu Valašsko. Je zde umístěna expozice Živá paměť regionu. Návštěvníci se zde mohou například seznámit s historií lidových bouří a zbojnictvím na Vsetínsku. Dále se zde dozvědí mnoho zajímavostí o kolonizaci, salašnictví a zvykosloví na Valašsku. Najdete zde taky sbírky užitého umění včetně unikátního ohýbaného nábytku Thonet a sbírku zaměřenou na valašskou přírodu a krajinu. Před zámkem se nacházejí barokní sochy Panny Marie, sv. Jana Nepomuckého a barokní kašna.
Za třicetileté války propuklo na Valašsku protihabsburské povstání a městečko Vsetín se stává jeho hlavním střediskem. Teprve počátkem roku 1644 se císařským vojákům podařilo povstání potlačit. Odplata byla tvrdá. Na dvě stě valašských povstalců bylo v únoru 1644 popraveno a vsetínská exekuce se tak stala největší hromadnou popravou v našich národních dějinách. Na památku této události stojí u zámku pomník se sochou valašského rebela a pamětní deskou, na které jsou uvedena jména popravených valašských povstalců.
Na Horním náměstí stojí taky barokní stará radnice s klasicistní fasádou, která je sídlem galerie. Vedle stojí novorenesanční nová radnice, ve které byl zřízen hotel. Ještě zde stojí bývalý barokní panský dvůr Maštaliska, který byl koncem 19. století novogoticky upraven podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Když jste si prohlédli památky na Horním náměstí, tak ulici Palackého sjedete dolů na Dolní město. Po pravé ruce uvidíte dva evangelické kostely a taky dům bývalé občanské záložny, který je zdobený sgrafity podle návrhu malíře Mikoláše Alše. Pak odbočíte doleva na most přes řeku Vsetínskou Bečvu a za mostem hned doprava a dostanete se zpátky na cyklostezku. Nebo můžete jet za mostem ještě asi 50 m rovně a pak odbočit doleva na Dolní náměstí. Zde jsou taky dvě turistické zajímavosti.
Na náměstí stojí barokní kříž a na jeho podstavci je vyznačená ryska, která nám ukazuje, kam až dosahovala voda při velké povodni v roce 1854. Na Dolním náměstí stojí taky dům č. 339, ve kterém dříve byla známá hospoda U Březáčka. Dům je zdobený sgrafity malíře Jana Kobzáně s valašskými motivy. Je zde taky umístěn nápis Popíjaj, popíjaj, nekradni, nezbíjaj.
Z Dolního náměstí se vrátíte zpět na cyklostezku. Po levé ruce budete mít Městské lázně, které jsou takovým menším rodinným akvaparkem. Je zde plavecký a relaxační bazén, tobogán a několik dalších vodních atrakcí. Můžete se zde osvěžit, než pojedete dále po této cyklostezce.
Cyklostezka má vlastní web – http://cyklostezkabecva.com/.
Seriál o cyklostezkách – poznejte krásy naší vlastni ze sedla kola! V našem seriálu vám představíme vybrané cyklostezky.
Jsi 4004. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář