Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy V.
Mikulůvka – Jarcová – Valašské Meziříčí
Jarcová
Z Mikulůvky pojedete do obce Jarcová, ležící v západní části Hostýnských vrchů. Na stráni nad obcí stojí osamělá přibližně 8 m vysoká pískovcová skála, která se nazývá Jarcovská kula.
Valašské Meziříčí
Z Jarcové přijedete do Valašského Meziříčí k soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy a na dalším svém toku nese řeka už pouze název Bečva. Naše Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy zde sice končí, ale můžete se taky porozhlédnout po městě. Valašské Meziříčí se totiž může pochlubit dvěma zámky, jako málokteré město v naši zemi. U soutoku obou Bečev se nachází park Abácie, ve kterém stojí zajímavý památník. V prosinci roku 1805, po bitvě Tří císařů u Slavkova, bylo mnoho raněných vojáků převezeno do Valašského Meziříčí, kde byl v zámku Žerotínů zřízen vojenský lazaret. Vice než tisíc vojáků zde zemřelo na následky zranění a na epidemii cholery. Právě na paměť těchto rakouských, ruských a francouzských vojáků byl postaven tento památník. Sokolskou ulicí pojedete do centra města. Po své levé ruce uvidíte malebný kostel Nejsvětější Trojice, renesanční, částečné roubenou stavbu. V kostele bylo zřízeno lapidárium. Pak již pojedete k zámku Žerotínů.
Zámek Žerotínů
Zanedlouho přijedete k zadnímu nádvoří zámku Žerotínů.Je zde vzorně zrekonstruována zámecká sýpka a vězeňská kaple. V zámecké sýpce má sídlo informační a poradenské centrum a galerie, ve vězeňské kapli má sídlo galerie. Komenského ulicí přijedete na přední nádvoří zámku Žerotínů. Tento původně renesanční zámek byl barokně přestavěn. V letech 1854 až 1912 zde byla ženská trestnice, jediná ženská trestnice na území Moravy a Slezska. Zámek je dvoupatrovou, trojkřídlou budovou a byl nákladně zrekonstruován. Slouží jako kulturní a společenské centrum města a má zde taky být zřízena zámecká a muzejní expozice. Před zámkem je umístěna kašna.
Komenského ulici dojedete na Náměstí. Zde stojí měšťanské domy, které si většinou uchovaly renesanční jádra. Dnešní novorenesanční a secesní fasády domy získaly v druhé polovině 19. století. Na Náměstí stojí taky zajímavý renesanční dům U dvanácti apoštolů. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, stojící poblíže Náměstí, byl původně gotickou stavbou. Později byl renesančně a barokně přestavěn. Vstupní portál je renesanční a renesanční je taky věž kostela. Ke kostelu byla taky přistavěna barokní kaple Panny Marie.
Z Náměstí se vydáte Mostní ulicí. Přejedete most přes Rožnovskou Bečvu a dostanete se na hlavní ulici Masarykovu. Po pravé straně uvidíte budovu bývalé krásenské radnice. Tato původně renesanční stavba byla barokně přestavěna a poté k ní bylo přistavěno schodiště s nízkou věží. Pak již přijedete ke kostelu sv. Jakuba, který byl původně renesanční stavbou a byl několikrát přestavován
Zámek Kinských
Za kostelem stojí zámek Kinských, který je patrovou obdélníkovou budovou s klasicistní fasádou a vysokou mansardovou střechou. Zámek je sídlem muzea. Seznámíte se zde s historií města a okolí a prohlédnete si sklo a gobelíny. Velmi atraktivní je zejména sbírka gobelínů, která sestává z desítek vystavených krásných dekorací. Na zámek pak navazuje krásný anglický park.
Cyklostezka má vlastní web – http://cyklostezkabecva.com/.
Seriál o cyklostezkách – poznejte krásy naší vlastni ze sedla kola! V našem seriálu vám představíme vybrané cyklostezky.
Jsi 3327. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář