Tři české filmy byly zařazeny do hlavních sekcí festivalu v nizozemském Rotterdamu. Esejistický opus Komunismus režiséra Karla Vachka je v sekci Tyger Burns, celovečerní hraný film Žáby bez jazyka režisérky Miry Fornay v sekci Voices a dokument režisérské dvojice Adam Oľha a Jan Daňhel Alchymická pec v sekci Deep Focus. Všechny tři projekty podpořil Státní fond kinematografie. Již 49. ročník festivalu se bude konat od 22. ledna do 2. února 2020.

Esej Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie režiséra Karla Vachka je koláží osobních vzpomínek, inscenovaných výjevů a archivů kolektivní paměti srovnávající pražské jaro se sametovou revolucí. Snaží se ukázat ve čtyřech dílech expozici, kolizi, krizi a katarzi polistopadové české společnosti. Film měl světovou premiéru na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, v Rotterdamu se bude jednat o premiéru mezinárodní.

Třetí celovečerní film režisérky Miry Fornay Žáby bez jazyka je absurdním dramatem, které zkoumá projevy násilí a formy manipulace v mezilidských vztazích. Režisérka se po několika letech vrací na festival do Rotterdamu, kde v roce 2013 získala hlavní cenu s filmem Můj pes Killer. Snímek Žáby bez jazyka měl světovou premiéru na festivalu v estonském Tallinu.

Dokument o legendárním výtvarníkovi a filmaři Janu Švankmajerovi nemá být jen portrétem světoznámé osobnosti a nejznámějšího žijícího českého režiséra, ale ukazuje proces tvorby ve společnosti Athanor (název pro renesanční pec, odtud tedy název dokumentu Alchymická pec), kde od počátku devadesátých let Švankmajer a jeho spolupracovníci výhradně tvoří. Dvojice Oľha a Daňhel se snaží vtáhnout diváky přímo do procesu a zákulisí vzniku posledního Švankmajerova filmu Hmyz, sledují proces od příprav až po premiéru.

Zajímavostí je, že oba autoři dokumentu se na filmu Hmyz také podíleli, Adam Oľha jako jeden z kameramanů, Jan Daňhel jako střihač. Snímek bude mít na festivalu světovou premiéru. Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu je jeden z nejvýznamnějších evropských festivalů. Funguje již od roku 1972. Nabízí kombinaci hraných, dokumentárních, experimentálních, krátkých filmů a vizuálních děl pro digitální média. Díky souběžně probíhajícímu koprodukčnímu trhu CineMart jej každoročně navštíví okolo čtvrt milionu diváků a řada filmových profesionálů.

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie

Režie: Karel Vachek, ČR, SK 2019, 335 min.

Nadějí na záchranu demokracie je kreativní smích rozpouštějící nedotknutelnost a zbytnělá ega představitelů státních institucí. Internet osvobozuje společnost od zastupitelů jako nefunkčního mezičlánku, který brání přímé komunikaci občanů s mocenskými orgány.

Žáby bez jazyka

Režie: Mira Fornay ČR, SK 2019, 116 min.

Rodinný příběh jednoho dne Jaroslava K. a jeho nejbližší rodiny. Jaroslav K. bojuje o svoje děti, a aby je získal od své ženy Blanky, musí se vyrovnat nejen se svou dominantní matkou Dorotou, ale hlavně se musí poprat se svými nejtemnějšími stránkami a démony. Na jeho metaforické cestě, která je strukturovaná jako počítačová hra, bude muset obětovat víc, než by kdokoliv z diváků předpokládal.

Alchymická pec

Režie: Adam Oľha a Jan Daňhel ČR, SK 2019, 117 min.

Film se opírá o Desatero, které Jan Švankmajer napsal jako manifest svojí filmové tvorby. Určuje v něm, jak přistupuje k filmu a co je třeba mít na paměti jako univerzální východiska. Desatero je klíč k pochopení jeho zásad, kterými se při tvorbě řídí. Film je dialogem s tímto desaterem, tematizuje proces tvorby, neustávající hry a nikdy nedokončeného procesu osvobození se ve smyslu „možného proti skutečnému“.

Jsi 1511. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail