Brno zažije pořádnou hudební smršť. 12. – 15. 8. 2021 se uskuteční v centru města přes 250 koncertů na více jak 30 místech. Návštěvníci se mohou těšit i na řadu hudebních premiér. Součástí festivalu Maratonu hudby Brno budou proslulé buskerské pokoje výtvarnice Kateřiny Šedé.

V letošním roce připravili organizátoři řadu hudebních premiér. Trojnásobná držitelka Ceny Anděl 2020 Lenka Dusilová, s oceněním za své nové album „Řeka”, vystoupí v Brně poprvé v novém spojení s kapelou Květy. Speciálně připravený program pro festival představí zpěvačka Dasha, kterou doprovodí vynikající smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Brněnskou premiéru zažije na festivalu s novým písničkářským projektem i známý zpěvák a herec Tomáš Matonoha.

Program festivalu Maraton hudby Brno připravuje tým dramaturgů, kteří jsou vyhledávanými odborníky svých žánrů. Novými tvářemi jsou frontman kapely Květy Martin Kyšperský, brněnský promotér a znalec jazzové scény Jiří Švéda a vedoucí hudební redakce rádia Proglas Milan Tesař.

Festival nově spolupracuje s evropskou hitparádou World Music Charts Europe (WMCE). Vedení prestižního mezinárodního žebříčku převzal od loňského listopadu Milan Tesař. Organizátoři ve spojení s WMCE připravili exkluzivní world music scénu. Na ni vystoupí vokální kvinteto Kata z Faerských ostrovů, originální belgická kapela Spilar a mistr bosenského folku Damir Imamović. Ten se stal v květnu vítězem v kategorii „The best of Europe Award” prestižního britského hudebního magazínu Songlines.

Na festivalu nebudou chybět dnes už legendární pokoje uznávané výtvarnice Kateřiny Šedé. Na základě zkušeností s pandemií koronaviru změnila Kateřina Šedá podobu svých buskerských pokojů. Pro Maraton hudby Brno vytvořila dva nové, a to ordinaci praktického lékaře a nemocniční pokoj. „Během koronaviru pomáhal kdekdo. Minulý rok se zapojila i naše buskerská kuchyně, která dělala radost a stala se místem koncertů v brněnských domovech seniorů. Teď jsme ji předělali, aby znovu pomáhala. Nové pokoje jsou symbolicky věnované všem lékařům a sestřičkám jako poděkování za jejich nasazení během pandemie,” vysvětluje výtvarnice Šedá.

Kromě Bezuličního buskingu se mohou návštěvníci těšit na další specifická místa. Milovníci balkánských rytmů se sejdou na piazzettě před Janáčkovým divadlem, v Alfapasáži bude tradiční Pianoštafeta. Speciální hudební překvapení zažijí ve Vodojemu na Žlutém kopci nebo v protiatomovém krytu Denis pod Petrovem.

Připraveny jsou i doprovodné aktivity. Ve spolupráci s radnicí městské části Brno-střed připravují první ročník street food festivalu, v němž dvacet gastropodniků z centra města nabídne speciální maratonské menu. Hlavní partner Maratonu – TIC BRNO – připravuje již tradičně na stejný víkend jako Maraton festival Na prknech, dlažbě i trávě, který rozšíří víkendovou nabídku o divadelní představení pro malé i velké. Obě události společně zahájí novo-cirkusový soubor Cirk La Putyka představením Kaleidoscope.

Hlavním mediálním partnerem Maratonu hudby je Česká televize. K šedesátému výročí brněnského studia připravili rock scénu, na níž vystoupí například Lenka Dusilová s kapelou Květy. V neděli se zájemci mohou těšit na program dětí ze základních uměleckých škol, vytvořeném ve spolupráci s projektem ZUŠ Open a Českou televizí.

Jsi 1420. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail