Inovativní projekt rozvíjí digitalizaci v cestovním ruchu v Čechách i Rakousku
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Inovativní přeshraniční projekt Digitalizace v cestovním ruchu, na kterém se od ledna 2020 podílí Katedra cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) ve spolupráci s institucemi na Vysočině a v Horním Rakousku, se blíží ke konci. Projekt podpořený z programu Interreg V-A Rakousko-Česká republika svými aktivitami významně přispěl ke zvyšování kvalifikace v oblasti digitalizace v kulturním cestovním ruchu na obou stranách společné hranice.
Projekt Digitalizace v cestovním ruchu vznikl se záměrem vytvoření nové aktivní sítě veřejných institucí v oblasti digitalizace v regionech Vysočina a Horní Rakousko. Do přeshraničního projektu podpořeného dotačním programem Interreg V-A Rakousko-Česká republika 2014-2015 se zapojila jak vysokoškolská pracoviště Vysoké školy polytechnické Jihlava a Univerzity Johannese Keplera v Linci, tak i organizace Vysočina Tourism a Verbund OÖ Museen, která zprostředkovávají kulturní dědictví regionu široké veřejnosti.
Během realizace projektu v období od ledna 2020 do listopadu 2022 se partneři podíleli na dvou klíčových aktivitách. V rámci spolupráce jednotlivých institucí byl vytvořen přeshraniční seminář Muzeum a cestovní ruch určený zástupcům z organizací kulturního cestovního ruchu, muzeí a galerií.
Ti se zabývali například návštěvnickými průzkumy, kulturním cestovním ruchem nebo digitální strategií, kterou každá instituce vytváří na míru pro své potřeby. „Seminář zaměřený na digitalizaci byl rozdělen do dvou bloků. V září 2021 se uskutečnila první část v hornorakouských městech Steyer a Linz. Na přelomu června a července roku 2022 pak pokračoval seminář druhou částí na Vysoké škole polytechnické Jihlava a dalších místech na Vysočině,“ uvádí vedoucí projektu RNDr. Mgr. Stanislava Pachrová, Ph.D., z Katedry cestovního ruchu VŠPJ.
Celkem 30 účastníků absolvovalo v průběhu semináře nejenom intenzivní bloky přednášek vedených českými i rakouskými lektory, ale mělo například i možnost na obou stranách hranic navštívit muzea, galerie a další instituce, které jsou považovány za příklady dobré praxe v oblasti digitalizace. „V Kraji Vysočina navštívili například Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou nebo ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči,“ říká Stanislava Pachrová.
V rámci projektu vznikl také předmět v anglickém jazyce s názvem Digitization in Cultural Tourism, který bude zařazen do stálé nabídky volitelných předmětů pro studenty studijního programu Cestovní ruch a zahraniční studenty na pobytech Erasmus+ na Vysoké škole polytechnické Jihlava. Na jaře letošního roku se uskutečnila pilotní výuka, kterou absolvovalo 20 studentů a na které se podíleli jak čeští a rakouští lektoři, tak i odborníci z praxe. „Obsah předmětu, který vytvořila VŠPJ ve spolupráci s Univerzitou Johannese Keplera v Linci, je zaměřen například na online marketing, sociální média, storytelling nebo právní aspekty digitalizace. Studenti by díky němu měli blíže proniknout do problematiky digitalizace v cestovním ruchu,“ popisuje Stanislava Pachrová.
Přestože období realizace projektu končí 30. listopadu 2022, spolupráce bude nadále pokračovat v rámci udržitelnosti projektu, a to jak prostřednictvím výuky nově zařazeného předmětu, tak i v podobě pokračování semináře zaměřeného na digitalizaci určeného pro veřejnost.
Jsi 894. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
Napsat komentář