pruvodceChystáte se vyrazit na cesty ať již po vlastech českých nebo do zahraničí? V tom případě si určitě do zavazadla přibalte vhodného průvodce v podobě tištěné knihy či brožurky. I když spousta lidí dnes všude s sebou nosí chytrý telefon s připojením k internetu, rozhodně nelze spoléhat na to, že budete mít ve všech lokalitách signál. Navíc informace na internetu nemusí být vždy prověřené, seriózní a objektivní. Vhodná knížečka vám může pomoci s výběrem ubytování a stravování, ale také v případě dopravy nebo orientace. Napoví vám i to, kde a jak hledat různé turistické zajímavosti.

Sázka na cizí licence nezklame

Jenže podle jakých kritérií vybrat skutečně kvalitního turistického průvodce? Nabídka na trhu je skutečně velká. Jedná se buď o české průvodce, nebo zahraniční, případně také české verze zahraničních průvodců. Pokud cestujete do ciziny a chcete prověřenou kvalitu, můžete sáhnout po některých průvodcích z posledně jmenované škatulky. Zvláště, pokud plánujete navštívit doslova líhně památek, které může nabídnout Řecko, ale i řada dalších zemí. Vysokou úroveň mívají průvodci Lonely Planet (vydává Svojtka), tato původně australská knižnice existuje už od 70. let 20. století a za tu dobu má na kontě více než 600 různých publikací o cestování. Rozhodně neprohloupíte, ani když sáhnete po edici Marco Polo nebo Dorling Kindersley (vydává Ikar). Z českých průvodců pro Českou republiku rozhodně obstojí zelená edice Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku š číslovanými tituly nebo Malý špalíček výletů.

Mapy i praktické informace

Co by měl obsahovat dobrý průvodce? Základní stručné informace o zemi nebo destinaci. Ideálně i mapy, buď výřezy přímo jako součást knihy, nebo také samostatnou přiloženou mapu. Neměly by chybět praktické informace jako orientační ceny, adresy úřadů, prověřené tipy na dopravu, ubytování a restaurace. Čtivé podání informací a tipy na turistické zajímavosti jsou potom příjemným bonusem navíc.

Jsi 4043. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail