I drobné odchylky od normy ve vývoji nožní klenby mají vliv na lidské zdraví. Nejčastějšími patologiemi pohybového aparátu jsou valgozita a varózita. Tato anomálie se vyskytuje stejně u dětí jako u dospělých. Uvedeme si, jak se liší.

Co je valgozita a varozita: příčiny vzniku

Nejprve si ujasněme, co je valgozita (genua valga). Jedná se o deformitu, při níž střední část chodidla padá směrem dovnitř, prsty a paty se vytáčí směrem ven a holeně se obloukují. Kolena jsou k sobě přitlačena, proto se valgozitě říká také lidově nohy do X. Nejčastěji doprovází ploché nohy. Může se také vyskytnout výrazná bolest chodidla v oblasti klenby. Přesně toto je valgózní deformita nohou u dětí a dospělých.

U dětí se valgozita chodidel a kolen může vyskytnout v důsledku následujících faktorů:

  • nesprávně zvolená obuv je jednou z hlavních příčin valgozity nohy;
  • vrozené vývojové vady;následky nemocí;
  • vrozené deformity nohou;
  • nadměrná fyzická námaha;
  • úrazy a mnoho dalších.

Při varózní deformitě se chodidlo opírá o zem vnější stranou, palec je vytočen dovnitř, vzdálenost mezi kotníky se zmenšuje a vzdálenost mezi koleny se zvětšuje. Proto varozitě je říkáno také nohy do O. Ne vždy doprovází ploché nohy. Tyto ortopedické vady nohou u dětí se vyskytují z těchto důvodů:

  • svalová hypertonie;
  • příliš brzký začátek chůze;
  • muskuloskeletální poruchy;
  • nezjištěné ploché nohy;
  • nadváha atd.

Na rozdíl od varozity je mírná valgozita u dětí považována za normální a většinou sama ustoupí. U dospělých se valgozita a varozita nohou vyvíjí zpravidla v důsledku nedodržování zdravého životního stylu, nadměrného vertikálního zatížení a zanedbávání preventivních opatření (např. nutnost nosit ortopedické ortézy po úrazech a zlomeninách).

Může se valgozita a varozita vyvinout současně?

Ne, valgózní a varózní deformita nohy u dětí a dospělých se nemůže vyvinout současně na jedné noze. Avšak s jedné patologie může vznikat jiná. Například varózní deformita kolenních kloubů se může vyskytovat současně s valgózní deformitou chodidla. Každý případ je jedinečný a různé faktory mohou vést ke vzniku různých spolupůsobících patologií pohybového aparátu.

Varozita a valgozita: jaký je mezi nimi rozdíl

Valgozita a varozita se liší následovně:

  • poloha kotníkových záhybů. Na vnější straně kotníku u valgózní deformity, na vnitřní straně u varózní deformity;
  • rotace nohy. Při varozitě je noha vbočená směrem dovnitř a při valgozitě směrem ven.

Více informací o rozdílech mezi těmito patologiemi a o tom, jak napravit valgózní nebo varózní deformaci, vám poskytne ortoped. Lékař provede vyšetření, stanoví přesnou diagnózu, vysvětlí anatomii chodidla a řekne vám více o tom, proč vznikají křivé nohy u dětí a dospělých. Mohou vám být předepsány masáže, léčebná tělesná výchova a s největší pravděpodobností budete muset nosit vložky do bot pro valgózní nohy, může pomoci i speciální zdravotní obuv. Tyto praktické vložky naleznete v online katalogu Ortek. Na stránkach https://ortek.cz/ najdete také ortopedickou obuv a ortopedicke podlahy určené ke korekci a léčbě různých patologií pohybového aparátu.

Jsi 1796. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail