Menhir Kamenný pastýř u Klobuk; Autor: zzby – author, CC BY 3.0,

Klobuky jsou malou obcí jen několik kilometru západně od města Slaného. Na výšině nad obcí stojí barokní kostel sv. Vavřince. Je na něm umístěna pamětní deska od sochaře J. Kodeta, která připomíná, že v obci působil v letech 1899 až 1909 spisovatel Jindřich Šimon Baar. Z tohoto venkovského prostředí taky čerpal látku ke svému románu Poslední rodu Sedmerova.

Hlavní atrakci Klobuků však najdete v polích za vsí při silnici směrem na Telce. Je to Kamenný muž či Pastýř, osamocený vztyčený kámen. Je považovaný za pravěký menhir-kultovní předmět. Pastýř je přibližně 3 m vysoký špičatý kámen z červenohnědého pískovce, který se v širokém okolí nevyskytuje. Dle archeologů byl vztyčen zhruba před třemi tisíci lety. Snad sloužil k rituálním účelům, snad k astronomickým pozorováním, kdo ví, to už se dnes asi nedozvíme. Archeologové zjistili, že kdysi dávno míval Pastýř kolem sebe kruh z menších kamenů, avšak nenašli nic dalšího, co by mohlo o minulosti této tajemné památky vypovídat.

Podle staré pověsti se Kamenný muž každý rok pohne o malinký krok, velký jako zrníčko písku, ke Klobukům. Až dorazí ke kostelu, tak prý nastane konec světa. Zatím je to dobrý, od kostela je ještě pořádně daleko.

Jsi 3438. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail