Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Po sídlech Libuše a Tety je na řadě třetí dcera knížete Kroka, Kazi. Kazi měla mít taky svůj hrad jménem Kazín. Kronikář Kosmas se však zmiňuje pouze o sídlech Libuše a Tety, o sídle Kazi mlčí. Kde tedy stával hrad bájné kněžny Kazi? Teprve v 16. století kronikář Václav Hájek z Libočan, o němž bylo všeobecně známo, že si občas taky něco přibájil, určuje sídlo Kazi někde v okolí Zbraslavi. Tak v 19. století mnozí národní buditelé a amatérští archeologové v okolí Zbraslavi hledali bájný Kazín.

Skalní ostroh Kazín; Autor: cs:User:ŠJů – vlastní fotografie, CC BY-SA 3.0,

V druhé polovině 19. století profesor Antonín Vánkomil Maloch vyslovil názor, že Kazín je výrazný skalní ostroh nad pravým břehem řeky Berounky naproti Mokropsům a Černošicím, v místě zvaném Na hrádku. Toho hned využil podnikavý hostinský, který měl poblíže hospodu, a na skálu nechal vápnem napsat nápis Kazín. Svoji hospodu pak nazval „Přemyslovka pod Kazínem.“ Tato hospoda už sice dávno nestojí, ale nápis Kazín se stále znovu obnovuje a tak se zachoval dodnes. Pod Kazínem se dnes nachází chatová osada.

Na kazínské skále stojí skromné zbytky středověké tvrze Bluk ze 14. století, která byla v držení vladyků z Bluku a v 15. století zanikla. Taky se zde zachovalo část valů prastarého sídliště z mladší doby kamenné, doby bronzové a železné. Tyto valy byly národními buditeli považovány za Kazinu mohylu. Dnes se již hledáním skutečného sídla kněžny Kazi nikdo vážně nezabývá. Z Kazína je pěkný výhled do údolí řeky Berounky.

Jsi 4732. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail