Po roční odmlce se v centru Kroměříže opět naživo sejdou mladí talentovaní zpěváci a muzikanti. V sobotu 4. září od 9 hodin proběhne na nádvoří Starého pivovaru v Kroměříži republikové finále jubilejního 30. ročníku Dětské Porty, která je jednou z oblastí kulturně-umělecké soutěže Pionýrský Sedmikvítek.

Celý den bude 130 mladých hudebníků, kteří se věnují oblasti folk, country a příbuzným žánrům, hrát a zpívat. Porotci z nich pak v osmi soutěžních kategoriích vyberou vítěze. Od 19 hodin zahraje Pavlína Jíšová a Bababand a po jejich koncertě budou slavnostně vyhlášeny výsledky a předány ceny. Vítězové si kromě diplomu odnesou také vitrážovou kytarku od kroměřížského umělce Milana Šandy.

V loňském roce se finále Dětské Porty konalo kvůli koronavirové pandemii distančně.

Vzhledem k velkému počtu soutěžících (42 uskupení a jednotlivců) je soutěž rozdělena na dvě scény, účinkující se budou střídat na dvou pódiích. Diváci však nemusí přecházet, vše je na jednom místě. „V Českém Krumlově mají velkolepé otočné hlediště, my máme tzv. otočné židle. Zatímco na jednom pódiu vystupuje soutěžící, na druhém se připravuje další. Divákům pak stačí jen svou židličku pootočit a mohou v klidu sledovat další vystoupení,“ popisuje Darina Zdráhalová, místopředsedkyně Pionýra, který republikové finále Dětské Porty pořádá.

Finále Dětské Porty je přístupné veřejnosti, takže se mohou fandové hudby folk a country i rodiny s dětmi přijít na soutěžící podívat. Vstup na republikové finále je volný.

Pro letošní ročník je vyhlášena novinka – soutěž Tleskáme soupeřům. „Každý účastník soutěže může dát hlas soutěžícímu, který mu byl v průběhu celého finále svým jednáním, vystupováním, projevem i chováním nejvíce sympatický – bez ohledu na hudební úroveň jeho vystoupení,“ vysvětluje šéf organizačního štábu František Čálek. Každý soutěžící dostane vlastní hlasovací žeton, který vhodí do nádoby označené soutěžícího či uskupení, které mu bylo sympatické. Sám pro sebe hlasovat nesmí. Vítěz bude vyhlášen s ostatními výsledky v sobotu večer.

Jde o jubilejní 30. ročník, proto bude během slavnostního vyhlášení vítězů předáno i speciálních ocenění těm, kteří po třicet roků pomáhali festivalu nejmladších muzikantů nejdéle a nejvíce. „Také vznikla unikátní brožurka, která shrnuje oněch 30 let ze všech možných stran – od dat a míst konání finále všech ročníků či zajímavosti z nich, přes seznamy vítězů a statistické přehledy, až po jména známých zpěváků a skupin, kteří na finále Dětské Porty postupně vystoupili či pomohli jako porotci,“ dodává František Čálek.

Soutěží Dětská Porta prošly v minulosti i děti, které se věnují hudbě i v dospělosti, a to mnohdy profesionálně, např. Radka Fišarová, skupina Berušky, členové ostravské skupiny Marodi, Víťa Troníček z kapely Marien, Žofie Kabelková, Martina Hrbková a letošní porotkyně Jana Věnečková.

Doplňující informace:

Termín: 4. září 2021

· Zahájení v 9.00, následuje soutěžní přehlídka po kategoriích

· 19.00 koncert Pavlíny Jíšové a Bababandu

· 20.00 vyhlášení výsledků

Místo: Venkovní scéna na nádvoří Starého pivovaru – dvě pódia

Účastníci: 42 uskupení i jednotlivců a (tj. cca 130 soutěžících), kteří postoupili ze 7 oblastních kol (některá proběhla prezenčním způsobem, některá byla zasilatelská)

Jsi 834. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail