Libušín – sídlo bájné kněžny Libuše
Tři dcery knížete Kroka, Tetu, Kazi a Libuši zná každý z nás. Podle starých českých kronikářů každá kněžna bydlela na svém vlastním hradě. Libuše na Libušíně, Teta na Tetíně a Kazi na Kazíně. Příběh o knížeti Krokovi a jeho třech dcerách se sice zrodil asi jen ve vyprávění bájných starců, ale do sídel bájných kněžen stojí za to se podívat. Prohlédnete si zde historické památky a poznáte krásnou přírodu.
Nejdříve se podíváme do sídla kněžny Libuše, která byla krásná, moudrá a proslulá svými věšteckými schopnostmi. Právě Libuše povolala na knížecí stolec Přemysla Oráče a položila tak základ panovnické dynastie Přemyslovců v českých zemích.
Městečko Libušín najdete přibližně pět kilometrů severozápadně od Kladna. V centru městečka stojí novogotický kostel sv. Prokopa z počátku 20. století, u kterého můžete zaparkovat. Zeleně značená turistická cesta vás pak dovede na kopec nad městem, na kterém se rozkládalo staré slovanské hradiště z 9. století. Toto hradiště mělo úctyhodnou rozlohu 12 hektarů a bylo obklopeno valy. Nejlépe zachovalý val je dlouhý 220 m a je vysoký okolo 4 m. Při archeologickém výzkumu ve 20. století, byly na některých kamenech opukové zdi, zpevňující valy, objeveny rytiny zobrazující koně s jezdci.
Dnes v areálu bývalého slovanského hradiště stojí původně gotický, později barokně upravený kostel sv. Jiří. V kostele na barokním hlavním oltáři se nacházejí obrazy sv. Jiří a sv. Markéty. Ve středověku kolem kostela býval hřbitov a dnes již zaniklá vesnice. Poblíže kostela stojí barokní dřevěná zvonice na kamenné podezdívce.
Jsou zde i dvě přírodní zajímavosti. Na svazích hradiště je porost starých dřínů a v údolí směrem na Libušín najdete porosty přesličky obrovské. Z hradiště je pěkný pohled na městečko Libušín a okolní půvabnou krajinu.
Jsi 4670. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář