V Praze na Holešovickém výstavišti stojí kruhový pavilon postavený podle projektu Jana Kouly v roce 1908. V pavilonu je vystaven panoramatický obraz známého českého malíře Luďka Marolda, zobrazující významnou husitskou Bitvu u Lipan z 30. května 1434. Je to největší obraz v naši zemi, je vysoký 11m a dlouhý 95m. Před obrazem jsou umně aranžovány zbytky vojenské výzbroje a výstroje, takže se při prohlídce tohoto obrazu musíte soustředit, abyste rozpoznali, co je obraz a co jsou reálné věci.

Luděk Marold byl talentovaný malíř

Luděk Marold ( 1865 – 1898) se narodil jako nemanželský syn rakouského důstojníka, který se k němu nehlásil, a chudé ženy. Když mu bylo deset let, matka zemřela na tuberkulózu. Luďka pak vychovávala jeho teta, která byla trafikantkou. Luděk se dobře neučil, ale dobře kreslil, a proto byl již ve svých 16 letech přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. Nějakou dobu studoval taky v Mnichově, a když se vrátil zpět do Prahy, byl již znám jako malíř, který dokáže skvěle zachytit výjevy denního života. Za svůj obraz Vaječný trh získal stipendium na studia v Paříži. Zde se seznámil se Zdenkou Makovskou, dcerou nájemce české restaurace v Paříži, se kterou se ožení. Malíř se začal věnovat ilustracím v časopisech a maluje taky plakáty. Má úspěch, zanedlouho si manželé Maroldovi zakoupili krásnou vilu se zahradou poblíže Paříže. V manželství se jim narodil syn Luděk. Manželé Maroldovi žili v blahobytu a Luděk Marold patřil mezi uznávané malíře.

Panorama Bitvy u Lipan

V roce 1897 malíř dostává zajímavou zakázku z Čech s velmi slušným honorářem. Má namalovat panoramatický obraz Bitvy u Lipan. Malíř s rodinou se stěhuje do Prahy a druhou polovinu roku 1897 se zabývá přípravnými prácemi na obraze. V roce 1898 s dalšími pěti spolupracovníky obraz přibližně za pět měsíců namaloval.

Dne 15. června 1898 na pražském Výstavišti byla zahájena Výstava architektury a inženýrství a Maroldovo panorama zde bylo jednou z hlavních atrakcí. Návštěvníkům pražského Výstaviště se obraz, vystavený v původním dřevěném pavilonu, velmi líbil. Malíř Luděk Marold si však už moc slávy neužil. Malíř onemocněl tyfem a na jeho následky koncem roku 1898 v pouhých 33 letech zemřel. Vdova Zdenka Maroldová pozbyla svou společenskou prestiž, peníze se rozkutálely a další nepřicházely. Potvrdilo se staré pravidlo, že z bídy na blahobyt si člověk zvykne lehce, ale z blahobytu na chudobu se zvyká těžce. Zdenka Maroldová tak pět let po smrti manžela spáchala sebevraždu. Jejich syn Luděk byl svěřen do výchovy pratety, té, která již vychovala jeho otce malíře Luďka Marolda.

Jsi 6650. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail