Na severu Německa, v nízké kopcovité krajině, se rozkládá největší souvislá jezerní oblast této země. V tomto kraji leží rovněž jezero Müritz o rozloze 117 kilometrů čtverečních. Po Bodamském jezeru je to druhé největší jezero v Německu a zároveň největší jezero, které se rozkládá celé na německém území. Zdejší jezera jsou navzájem spojeny malými i většími kanály, což umožňuje i několikadenní vodní putování na kánoích, kajacích nebo pramicích, kolem rákosových porostů, malebných vesniček a polí. Je zde i několik starobylých městeček, přičemž o třech z nich se zde taky zmíním.

Güstrowě, městě na křižovatce starých obchodních cest, stojí celá řada staveb v empírovém a  lasicistním slohu. Zdejší gotická cihlová katedrála Panny Marie, sv. Jana Evangelisty a sv. Cecílie je proslavena sochami güstrowských apoštolů. Renesanční zámek Güstrow je sídlem muzea s pozoruhodnou sbírkou středověkého umění, sbírkou zbraní, obrazů, soch a skla. Zámek je obklopen krásnou renesanční zahradou.

Teterow – kostel sv. Petra a sv. Pavla; autor: Peter Schmelzle; CC BY-SA 3.0

Krajinou kolem luk a polí zanedlouho dojedete do města Teterowa. Ve městě stojí cihlový gotický kostel sv. Petra a sv. Pavla se vzácnými středověkými malbami. Pro město jsou taky charakteristické zdejší věžovité městské brány.

Na severním břehu jezera Müritz se rozkládá pěkné město Waren. Ve městě stojí dva cihlové gotické ostely, kostel sv. Jiří a kostel Panny Marie. V moderní městské budově má sídlo Müritzeum. V muzeu se dozvíte mnoho zajímavostí o Národním parku Müritz a je zde i největší sladkovodní akvárium po místní ryby v Německu.

V okolí jezera Müritz se rozkládá Národní park Müritz. Na březích jezera najdete půvabné hrázděné omky, malé hospůdky i rybí restaurace. Krajina je protkána hustou sítí pěších cest a cyklostezek. Národní park Müritz, to je prostě příjemná krajina jezer, polí, luk a jehličnatých,vlistnatých a smíšených lesů.

Jsi 4745. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail