Společná měna byla v Itálii zavedena roku 269 př. n. l. a na celém území Římské říše pak roku 49 př. n. l. V císařském období se používaly zlaté, stříbrné, mosazné, bronzové a měděné mince. Základní měnovou jednotkou se stal bronzový sestercius.

  • 1 aureus = 25 denárů = 100 sestercií = 200 duponie = 400 assů.
  • Aureus – zlatá římská mince o hmotnosti 6 – 8 gramů.
  • Denár – stříbrná římská mince o hmotnosti 4,5 gramů.
  • Sestercius – mosazná, později i bronzová římská mince o hmotnosti 25 gramů.
  • Duponius – mosazná, později i bronzová římská mince o hmotnosti 15 gramů.
  • Asuss – měděná římská mince o hmotnosti 9 gramů.
Sestercius z let cca 217–215 př. n. l. zobrazuje vlčici včetně kojících dvojčat a římského Diova orla.

Jaké byly ceny ve starém Římě? Tak například bochník chleba stál 1 až 2 assy, litr vína vyšel podle kvality na 1 až 5 assů. Nejlevnější tunika se dala koupit za tři stříbrné denáry, zakoupení krávy vyšlo na 200 stříbrných denárů. Cena otroka se pohybovala okolo 500 až 1500 denárů. Tříčlenná rodina s jedním otrokem měla roční rozpočet přibližně 600 denárů. Průměrný roční plat učitele činil 150 stříbrných denárů. Římský voják pobíral roční žold okolo 300 denárů, voják elitní praetoriánské gardy měl roční žold zhruba 700 denárů.

V druhé polovině 2. století n. l. došlo k velké inflaci a znehodnocení měny. Císař Marcus Aurelius dal do oběhu denár s 75% ryzosti. O sto let později, za vlády císaře Galliena, byl denár dokonce z 95% znehodnocen. Tehdejší denár, to byla vlastně bronzová mince, potažená jen tenkou vrstvou stříbra.

Počátkem 4. století n. l. vydává císař Konstantin Veliký zlatou minci zvanou solidus, která nahradila původní zlatou minci aureus. Zlatý solidus o hmotnosti 4,5 gramů, to byla pořádně tvrdá měna, vítaná v celé Evropě až do raného středověku, do 10. století.

Základ slova solidus se užívá dodnes. Tvrdíme-li o někom, že je solidní, máme na mysli slušného, morálně bezúhonného člověka. Tvrdíme-li o některém výrobku, že je solidní, máme zase na mysli zboží vysoké kvality.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 2324. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 75 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Jiří Glet

Mgr. Jiří Glet je absolventem právnické fakulty UJEP v Brně. Již desítky let se zabývá českou a evropskou historií, kulturou, uměním, historickými pamětihodnostmi a přírodními krásami. Je autorem několika průvodců, historických, dětských i humoristických knih.
Jiří Glet

Latest posts by Jiří Glet (see all)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Doporučujeme: