V bulvárním tisku se často dočtete, že některá světová celebrita zakoupila nebo byla obdarována například třiceti-karátovým diamantem. Zcela běžně užíváme pojem čtrnáctikarátové zlato. Znáte však pravý význam karátů a co vlastně znamená karát u drahých kamenů a karát u drahých kovů? Nuže tedy máte-li chuť, dopřejte si několik informací o karátech, abyste později svými znalostmi „ohromili“ svého partnera nebo partnerku u výkladní skříně některého klenotnictví.

U drahých kamenů karát vyjadřuje váhovou jednotku.

Při vážení drahých kamenů se už od starověku užívaly semena Rohovníku obecného, jehož lusky se k nám dříve dovážely pod názvem Svatojánský chléb. Rohovník obecný roste v krajinách kolem Středozemního moře a váha jeho semene je téměř vždy stejná a pohybuje se okolo 0,2 gramu. Arabové, proslulí obchodníci s drahými kameny, nazývali tato semena kharrub, z čehož později vzniklo řecké slovo karation a anglické carat a konečně české slovo karát. V roce 1907 byl zaveden takzvaný metrický karát, který má přesně 0,2 gramy a tato jednotka tak slouží pro obchod s drahými kameny a perlami. Tak tedy hovoří-li se například o pěti-karátovém diamantu, tento váží 1 gram.

U drahých kovů karát vyjadřuje hodnotu jeho ryzosti

Přírodní zlato, Autor: Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo,

Čisté ryzí zlato je zlato čtyřiadvaceti-karátové a tedy karát ryzosti zlata znamená jednu čtyřiadvacetinu z celkové hmotnosti kovu. Čisté ryzí zlato se však ve šperkařství ani v průmyslové výrobě téměř nepoužívá, neboť je příliš měkké a docházelo by k jeho mechanického úbytku. Používají se tedy zejména slitiny zlata. Zlato čtrnáctikarátové tedy obsahuje 14 čtyřiadvacetin ryzího zlata a 10 čtyřiadvacetin příměsí, a to nejčastěji stříbra nebo mědi.

Jakmile se teď někde přečtěte, že nějaké princezně se na ruce třpytil prsten z osmnáctikarátového zlata s dvaceti-karátovým safírem, dokážete hravě určit ryzost drahého kovu a hmotnost drahého kamene. Je to tak dobře, neboť již několik tisíc let šperky prostě k ženám neodmyslitelně patří a umocňují přirozenou krásu žen.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 2962. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail