Již osmnácté sólové album Jaromíra Nohavici se v listopadu objevilo na pultech a on-line obchodech. Název alba, Poruba, odkazuje na  ostravskou čtvrť, ke které váže Jaromíra celá řada vzpomínek. Místo, kde zažil první lásky, přátelství, kamarádství, rvačky i první oficiální vystoupení před publikem. Stejně jako na předešlé desce (tak mě tu máš) na novince spolupracoval Robert Kuśmierski a nově i Pavel Plánka, jakožto perkusista a bubeník.

Nohavica si alba produkuje už tradičně sám a o grafickou podobu se taktéž téměř tradičně postaralo studio Aleše Najbrta.

Na albu je třináct písniček, které, jak jsme u Jaromíra zvyklí, střídají různá tempa i nálady. Úvodní lehce hiphopová Poruba odráží vzpomínky Nohavici na vyrůstání ve stejnojmenné městské části. Druhá Kdo z nás, podbarvená vybrnkávanými tóny kytary a klavírem, nabádá zamyšlení. Následuje pohodová Lžou mi do očí a smutná Velká tma, kterou opět podbarvuje klavírní doprovod. Tempo rázem zrychlí pátá píseň v pořadí, Himaláje, aby tempo vzápětí opět zpomalila nostalgická Sako ze sametu, tentokráte doprovázení táhnoucími se tóny harmoniky. Úsměv na tváři vám vyloudí následující Černá jáma, která představuje dialog sebevraha s Bohem. Nálada rázem opět pochmurní při táhlých tónech harmoniky a zpovědí nad ztracenou láskou s názvem Natašo, lásko má. V ponuré náladě pokračuje i další píseň – Nájezdníci. V desáté skladbě Tři rohy penalta Nohavica nostalgicky vzpomíná na mládí a hraní živelné kopané. V kolíbavém rytmu navazují generační Raz dva tři a následně svižnější a láskyplná Empire state. Celé album pak uzavírá Napořád.

Jaromíra Nohavicu netřeba představovat a totéž lze říci o novém albu. komu se líbila poslední alba (Ikarus, babylon, Tak mě tu máš), najde zajisté zalíbení i v aktuální desce. Kdo zná celou autorovu tvorbu, všiml si, že s přibývajícími studiovými alby roste jejich hudební pestrost. A aktuální Poruba opět o malý kousek rozmanitost posouvá. Sice asi žádná píseň neosídlí struny hospodských a táborákových kytar jako starší hity, ale posluchače album zajisté potěší.

Ukázky písní si můžete poslechnout například supraphonline.cz >>

Jsi 3532. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Pavel Kohout
Sleduj:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail