Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Opál; Autor: Kora27 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Opál, drahý kámen s tvrdostí 5,5 – 6,5 stupňů vytváří mnoho druhů. Drahokamovou hodnotu má jen drahý opál s duhovou měnou barev, ohnivý opál zbarvený oxidy železa do oranžova až červena a taky hialid, který je zcela čirou odrůdou opálu. Drahé opály se od starověku až do 19. století těžily pouze v dolech na východním Slovensku nedaleko Prešova v okolí obcí Dubník a Červenica.V těchto opálových dolech v polovině 15. století pracovalo více než tři sta horníků. Proslulá a bohatá naleziště drahého opálu v jižní Austrálii byla objevena až v roce 1875. Nová naleziště opálu v Austrálii velmi potěšila anglickou královnu Viktorii. Její veličenstvo pověřilo královské šperkaře výrobou mnoha krásných opálových šperků a opál se tak stal velmi vyhledávaným drahým kamenem.  Drahý opál patří k tajemným kamenům země a svou hrou duhových barev fascinuje člověka již od starověku. Zejména staří Římané si drahý opál velmi oblíbili, poněvadž prý přinášel štěstí.

Krása duhových barev drahého opálu

Záhada magické hry duhových barev drahého opálu byla vyřešena až v polovině 20. století pod elektronovým mikroskopem. Drahý opál se sestává z drobných kuliček a jejich prostorové uspořádání a vzdálenost mezi nimi vytváří rozklad světla. Drahý opál svou proměnlivou barvou symbolizuje mnohotvárnost našeho života. Kámen se užívá k léčbě očních nemocí, leukémie a padoucnice a příznivě působí i na onemocnění žaludku a střev. Astrologové jej přiřazují k znamením Ryb, Raka a Berana.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Jsi 2924. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail