Podcasty jsou v podstatě jako rádiová vysílání. Program s relevantním obsahem, který Tě zajímá a který můžeš najít kdekoliv, kde Tě bude stíhat internetové připojení (případně si jej můžeš stáhnout do svého mobilního zařízení), a poslouchat ho kdykoliv se Ti zachce.

A navštěvuješ-li pomaturitní studium, jazykový kurz nebo firemní vzdělávání v Jazykové škole PELICAN, jsme si jisti, že jsi se s poslechem podcastů už nejednou setkal!

Jednou z výhod podcastů (oproti výše zmíněnému rádiovému vysílání) je to, že ho můžeš kdykoliv stopnout a na čas poslechu kdykoliv navázat, případně obsah vrátit zpět a poslechnout si některé části znovu.

O výhodách pro Tvé jazykové dovednosti snad nemusí být ani řeč!Nejen, že můžeš v podstatě jakýkoliv cizí jazyk, který se učíš, zdokonalit tím, že budeš v uších pravidelně nosit rodilého mluvčího, ale zároveň obohatíš svou slovní zásobu, procvičíš poslech a přirozenou intonaci.

Zejména lektoři, kteří vedou pomaturitní studium jazyků na naší škole, studentům podcasty pravidelně doporučují.

Koho nosit v uších?

V dnešní době můžeš najít stovky zdrojů, kde můžeš podcasty vybírat a poslouchat, včetně nejrůznějších žebříčků a doporučení.Pravda je, že můžeš najít podcasty téměř o čemkoliv, ale pravda taky je, že bys při svém výběru měl být pečlivý, abys nezvolil něco, co by tě nudilo a odradilo od dalšího poslechu.

Kde najít na poslech podcastů čas?

Ano, víme, že doba je poslední dobou nějaká uspěchaná. Vypravit děti do školy, práce, firemní jazykové kurzy, odvézt děti do kroužku, uklidit a uvařit a večer padnout do postele únavou.

Zkrátka, všichni máme od rána do večera spoustu věcí na práci a jen těžko hledáme čas na studium jazyka. Ale právě z tohoto důvodu jsou podcasty perfektní! Můžeš je totiž najít jak kratší, tak delší (od 6 minut, až po nekonečně dlouhé hodiny).

Můžeš si poslechnout jen jeden díl ze svých oblíbených epizod, nebo můžeš v autobusu po cestě z práce zvládnout hned 3. Zkrátka, je jen na Tobě, jak často budeš své jazykové dovednosti procvičovat.

Nicméně, skvělé načasování je třeba právě po cestě do práce nebo do školy, během které se na poslech můžeš plně soustředit, protože co si budeme povídat, cestu do školy i do práce znáš už zpaměti.

A poslouchat můžeš taky při činnostech jako je uklízení nebo vaření, kterým se člověk, ať už chce nebo nechce, občas prostě nevyhne.Nejenom, že si k večeři vychutnáš svůj talíř dobrého jídla, ale ještě budeš usínat se skvělým pocitem, že sis procvičil cizí jazyk. Můžeš se těšit na to, jak bude lektor vedoucí Tvé firemní kurzy angličtiny obdivně tleskat, když si tento zvyk delší dobu udržíš!

PELICAN tip: Sportuješ rád? PELICAN si oblíbil poslouchat podcasty právě při svých ranních výbězích, v zimních měsících pak v posilovně. Nevěřil bys, jak uteče 5 koleček v Lužánkách při poslouchání Tvého oblíbeného podcastu!

Začínáme!

Jestli vlastníš chytrý telefon, máš vlastně všechno, co potřebuješ. Nezbývá než zapnout vyhledávač a najít to, co Tě zajímá! Jestli vlastníš iPhone, najdeš aplikaci přímo ve svém telefonu, s Androidem pak stačí, když si stáhneš aplikaci z Google Play.

Ty nejlepší, které můžeme doporučit, jsou např. Podcast Addict, CastBox, Podcast Go, Stitcher Radio for Podcast nebo Podcast Player. Aplikace zpravidla nabízí knihovny plné nejrůznějších kanálů, rozdělených dle kategorií.

Stačí je jen projít, vyhledat dle klíčových slov nebo se podívat na doporučení. A to Ti velmi rádi dají i naši studenti navštěvující pomaturitní studium angličtiny, kteří mají všechny aplikace povinně najeté!

Konec výmluvám, jde to i bez chytrého telefonu

Jestli nevlastníš chytrý telefon, nezoufej. I tak se dají najít způsoby, jak podcasty poslouchat! Epizody můžeš vyhledat na Tvém počítači, případně je uložit do svého mobilu, tabletu nebo MP3 přehrávače. A opět, můžeš je poslouchat, i když budeš off-line, téměř odkudkoliv!

Nezapomínej, že primárním cílem poslouchání podcastů by nemělo být – „naučím se anglicky“. Tím jediným cílem by mělo být – dobře se u podcastů bavit a dozvědět se nové věci. Jinými slovy – obsah je cíl, ne samotný jazyk! Jedině tak se jazyk budeš opravdu učit přirozenou cestou, aniž bys o tom vůbec věděl. A právě takové učení je to nejúčinnější!

Tvůj PELICAN

Jsi 2300. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail