letecký pohled, Autor: Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo

Už jste někdy byli v Adršpaších? Pokud ne, měli byste to určitě napravit! Adršpašské skály se nachází na Severní Moravě v okrese Náchod. Na tomto nádherném místě máte hned pocit, jako by jste se ocitli přímo v pohádce. Adršpachy vám mohou mnohé nabídnout. Jsou zde krásné skály, jezírka i vodopády. Kromě krásné procházky, která je chvílemi i plná adrenalinu a krásných scenérií vystřižených jako z fantasy filmu, se návštěvník tohoto národního parku může těšit i na tzv. pískovcové lezení. První výstupy na skály byly uskutečněny již v roce 1923 a leze se tam dodnes. Adršpachy jsou od Teplických skal odděleny Vlčí roklí, kterou můžete v klidu projít po dřevěných chodníčcích, které vedou kolem mokřadů, skal a malých tůní.

Kousek historie!

Tyto pískovcové skály jsou známé již od 18. století. V té době požár zchvátil okolní vegetaci a na povrch tak vynikly tyto krásné přírodní úkazy. Od té doby se staly terčem všech, kteří mají rádi přírodu. V roce 1933 pak byly tyto skály vyhlášeny jako Národní přírodní rezervace a od 1.6. 2015 jsou označeny jako chráněné území.

Na co se v Adršpaších můžete těšit?

Skalní útvar „Starosta a starostová“ Autor: Maudi – Vlastní dílo, Volné dílo

Hned u vstupu můžete spatřit vysoké skály, když pak jdete kousek dál uvidíte krásné skalní jezero, které bývalo kdysi lomem. Třpytí se jako zrcadlo a má krásnou průzračně tyrkysovou vodu. Celé jezero si můžete obejít, a tak můžete vidět jeho krásu z různých úhlů.

Když pak vstupujete dál a dál do skal, tak si můžete všimnout, že u každého skalního útvaru jsou směrnice označující co právě můžete vidět, jako třeba: Babiččina lenoška, Varhany, Homole cukru, Džbán, a spousta dalších. Během procházení města můžete spatřit i krásnou Gotickou bránu, která byla ukázaná i ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Pokud si ji však chcete vyfotit, tak vězte, že je to těžké ji zachytit bez všech těch turistů.

Cesta pak vede dál kolem Města slonů k proláklině zvané Myší díra přes kterou se můžete protáhnout a po následném asi 10 minutovém šplhání po dřevěných schodech můžete spatřit dominantu Adršpašských skal a to skalní útvar nazvaný Mayor and Mayoress neboli Starosta a Starostová.

Odtud už z dálky slyšíte, jak pár turistů křičí tajné heslo „Krakonoš“, aby se spustil větší příval vody. Pokud tohle opravdu chcete, musíte se předem domluvit s někým nahoře, aby to vyšlo. Poslední atrakcí, kterou můžete využit je plavba na pramici s vždy vtipným převozníkem. Po zakoupení lístku se musíte horko těžko škrábat do příkrých schodů, které vás dostanou k jezeru, pramici i vtipnému převozníkovi. Tato jízda opravdu stojí zato a určitě se pobavíte!

Adršpachy jsou opravdu skvělým místem pro aktivní relaxaci. Hodí se pro turisty, vášnivé fotografy i zkušené horolezce. Určitě každý najde to, co hledá!

Autor článku: Aneta Hrdinová

Jsi 4386. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail