Krannerova kašna; Autor: Ludek – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

V Praze na Starém Městě na Smetanově nábřeží se nachází malý parčík. Dominantou tohoto parčíku je 29 m vysoká novogotická věž. Je to Krannerova kašna. Krannerova kašna je taky pomníkem císaře Františka I. V letech 1841 až 1845 bylo stavebně upraveno první pražské nábřeží, dnešní Smetanovo nábřeží. Na tomto nábřeží pak v roce 1850 byl postaven pomník císaři Františku I. ( 1768 – 1835 ), který zároveň sloužil jako kašna. Pomník v novogotickém slohu je dílem architekta Josefa Ondřeje Krannera a sochaře Josefa Maxe.

Císař František I. není příliš známý, přestože habsburské monarchii a tedy i Českým zemím vládl 43 let a to od roku 1792 do roku 1835. Císař byl čtyřikrát ženatý a byl otcem 13 dětí. František I. vládl v nelehké době válek s revoluční Francií a s Napoleonem a pak ještě dalších dvacet let po Vídeňském kongresu. Rakouský císař František I. společně s francouzským císařem Napoleonem I. a ruským carem Alexandrem I. se zúčastnil známé bitvy u Slavkova v roce 1805, která bývá taky nazývána bitvou Tří císařů.

V dolní části kašny se nacházejí sochy jako alegorie českých krajů, v čele s postavou Prahy, která drží štít. Z dolní části kašny taky vytéká voda. Ve střední části kašny je umístěna jezdecká socha rakouského císaře Františka I. Po vzniku Československé republiky byly odstraňovány symboly Rakousko – Uherské monarchie.

V roce 1919 byla z kašny odstraněna socha císaře Františka I. a na dlouhá desetiletí byla uložena do Lapidária Národního muzea. V kašně taky přestala téci voda a tak hodně mimopražských návštěvníků i rodilých Pražanů ani nevědělo, co ta podivná věž vlastně představuje. Dnes už zase v kašně teče voda a v roce 2003 byla na tento pomník vrácena jezdecká socha rakouského císaře Františka I. Historická kašna je tedy zase v původním stavu, tak jak byla postavena v polovině 19. století.

Jsi 5362. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail