Krásné představy:

Korektor je vysoce profesionální a vstřícný pracovník nakladatelství, který rozpozná v surovém textu diamant. Pečlivou prací, konzultacemi s autorem a přínosem vlastních brilantních zkušeností z něj vybrousí klenot. Mnoho filmů a knih nám tuto představu naočkovalo.

Realita:

Korektor je chybující člověk s lehce nadprůměrnými znalostmi stylistiky a pravopisu, který za svou práci dostává velmi špatně zaplaceno. Aby si vydělal aspoň na suchý chleba, musí zvládnout velké množství textu v šibeniční lhůtě. Svou práci dělá zbrkle, nepřemýšlí nad ní. Může si to dovolit, protože patří mezi božstvo. Co rozhodne on, je svaté. Nemilosrdně zasahuje autorovi do textu a ten hlupák musí zdůvodňovat, proč se mu daná úprava nelíbí.

Důkaz:

Známá překladatelka vyprávěla, jak se natrápila s jistou povídkou. Její pointa spočívala v nedorozumění, zapříčiněném překlepem v inzerátu. Strávila spoustu času hledáním českého ekvivalentu této chyby, aby následující děj dával smysl. Její práci dostal do rukou korektor, pak se strašně spěchalo a najednou byla kniha na pultech. Ona dáma ke své hrůze zjistila, že její pracně vymyšlené slovní spojení korektor opravil, protože to přece byla chyba.

Loni jedna moje kniha podlehla korektuře. Opravy jsem dostala nazpět ke kontrole. Jednalo se o formát PDF, takže jsem případné chyby (interpunkce, překlepy, které v původním textu nebyly atp.) nemohla jednoduše opravit, musela jsem ke každé chybějící čárce vložit komentář. Zjistila jsem, že dotyčná osoba svévolně změnila význam textu, celé pasáže překlopila do kurzívy, přepsala citáty, každou větu sousedící s přímou řečí upravila na větu uvozovací, jakkoli výsledek postrádal smysl („Udělala jsem,“ řekl.). Těch závad bylo hodně.

Upozornila jsem nakladatele, že korektor mi do textu chyby přidal, místo aby sem tam nějakou odstranil. Ten námitku uznal a poslal text jinému korektorovi. Pozor, teď přijde vtip. Poslal mu text již poškozený prvním pachatelem. Ani se neptejte, jak to dopadlo.

Mohla bych se rozepisovat, jaká muka zažívají další spisovatelé, ale nebudu jejich trable zveřejňovat.

Jen upozorním na obecně platný fakt. Knihy, které se v současné době dostávají na pulty, mají velmi špatnou úroveň pravopisu a stylistiky, přeloženo práce korektorů je obecně mizerná. Stížnosti na překlepy, hrubé pravopisné chyby, opakování slov a podobně jsou v komentářích na Databázi knih nejčastějším pláčem vůbec. Viz knihy milovaného Pratchetta – text geniální, překlad lahůdkový, mraky překlepů a chyb. Když už člověk natrefí na jednu publikaci, která tyto závady nemá, obalí ji do vatičky a každý večer políbí na dobrou noc, tak vzácná je to věc.

Závěr:

Spisovatelé, nespoléhejte na korektory. Naučte se pravopis a stylistiku, není to nic těžkého, a klenot si ze svého příběhu vybruste sami. Nikdo jiný to za vás neudělá.

Korektoři, pokud chcete s průměrnými znalostmi vydělávat slušné peníze prací, nad níž nemusíte přemýšlet, stoupněte si k automatické výrobní lince v automobilce.

Howgh.

Líbil se ti tento článek? Přečti si i další ze série.

Fejetony Ivany Novákové o tvůrčím psaní
knihy Ivany Novákové ke stažení

Jsi 1217. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail