E. L. James – autorka, jejíž jméno nezná asi jen málokdo. Mnozí ji obdivují a zbožňují, jiní ji nenávidí a odsuzují. Proč? Protože vymyslela dokonalý romantický a prostopášný příběh vsazený do luxusu a světa BDMS. Ale v této knize jde především o submisivitu a dominanci mezi dvěma zcela odlišnými lidmi…a o lásku. Trilogie Fifty shades pohltila celý svět, včetně naší maličkosti. První díl vyšel v roce 2012 a od té doby si drží první příčku na žebříčku erotických románů. Čtvrtá kniha, s názvem Grey, je v Česku momentálně žhavou novinkou. Měla by nám přiblížit hlavně pohled samotného Christiana Greye. Je tato kniha nutností nebo spíše zbytečností? Rozhodnutí nechám na vás. Já mám jasno.


 

„Mr. Grey a jeho padesát odstínů opět zasahuje naši mysl i srdce.“

…Recenze…
Před více jak třemi lety se přes Českou republiku přehnal uragán. Kdyby jen uragán. Přišlo mi to spíše jako poltergeist. Ano milé dámy, už je to více jak tři roky. Neuvěřitelné. Na ten den si pamatuji jako by to bylo včera. Neustále se v mém okolí objevovaly ohlasy na nějakou tlustou černou knihu. Tenkrát, ještě jako „nečtenář“, jsem tomu nevěnovala příliš pozornosti. Až asi po měsíci, když humbuk stále neopadal, jsem se na tu knihu podívala i já.

A tak se stalo, že se mi do rukou dostala kniha Fifty shades. A ač je to zvláštní, tak právě tato kniha ze mě udělala vášnivého čtenáře. No co, klidně se smějte. Je mi to jedno, každý nějak začíná. První díl jsem slupla jako malinu během jednoho dne. Bylo mi už tenkrát jasné, že tohle bude moje srdeční záležitost a že díky této knize naleznu zalíbení v erotické literatuře.

Kampaň, která se okolo vydání těchto knih spustila, byla opravdu velkolepá. Nebylo tomu jinak ani u filmového zpracování (které jsem samozřejmě viděla) a stejné je to i u momentální novinky s výstižným názvem Grey.

Podívejte se mu do hlavy. Velmi trefné. Kdo by nechtěl vidět do hlavy samotném panu božskému? Ha? Asi jen odpůrci těchto knih. Jenže, nebyla na předchozích dílech právě ta nevědomost tou magickou posedlostí? Za mě musím říci, že ano. Čtenářky, které četly předchozí díly (tedy celkem tři) se totiž v této knize nedozvědí nic, co už by si nedomyslely po přečtení celé série. Škoda.

Kniha začíná ve stejné chvíli jako první díl – Padesát odstínů šedi, pouze s tou výjimkou, že tentokrát jim ji podává samotný Christian. Musím říci, že je to opravdu jiné, co se myšlenkových procesů týká. Je to jiskrné skvělou mužskou logikou. Je to takové „opepřené“ a něžně sprosté. Těm, kdo tuto sérii nečetli, bych doporučila tuto knihu přečíst jako první nebo po přečtení první dílu. Věřím, že kdyby samotnou autorku nepřemluvily fanynky k napsání pokračování ukončené série, tak by se do toho nepouštěla a když už, tak asi ve stejném pořadí, v jakém jsem psala výše.

Anastasie a Christian, dva naprosto odlišné světy. Ona chytrá, ale přesto naivní nezkušená studentka, která je pokorná a plachá a nemá o sobě příliš vysoké mínění. On, charismatický, šíleně bohatý, náladový a majetnický. On, který má svoje choutky, které se nebojí nabídnout. On, jehož tvrdá slupka nese známky týrání a neschopnosti milovat a být milován.
Když se tito dva lidé shodou náhod potkají, rozpoutá se ohňostroj emocí, chtíče a potřeb. Ona jež dokáže milovat a chce být milována. On, který dokáže nabídnout jen hodně málo. On, který se bojí lásky. On, který od prvního okamžiku svým způsobem lituje prvního dne, kdy ji potkal. Od té doby totiž zjišťuje, že se nepoznává, jeho pedantsky stereotypní kolotoč se začne točit úplně jiným směrem.

Když se Ana dozvídá o skutečné Greyově stránce nepřestává být šokovaná. Podlehne jeho kouzlu? Pustí se s Christianem po horské dráze. Dokáže ztratit svou nevinnost? A co Christian? Dokáže Aně nabídnou to co si ona přeje nebo ji jen využije ke svým „perverzním“ choutkám? Dokáže Aně dát víc? Dokáže Christina s Aninou pomocí zkrotit svou temnou šedou stránku? Svých padesát odstínu šedi?

…Můj názor…
I přesto, že se netajím svojí oblibou v Padesáti odstínech, tak musím bohužel říci, že podle mě je tato kniha zbytečná. Od první strany jsem prostě četla první díl Fifty shades of Grey. Přímá řeč byla stejná. Jediná světlá a příjemná místa patřila Greyovým myšlenkám. Bohužel i tak mi to přišlo jako přes kopírák. Buď bych první díl napsala z pohledu Ch. okamžitě, nebo bych se na to vykašlala. Když jsem četla první díl, tak jsem si ho užívala, to tápání, kdy jste prostě něvěděli, to na tom bylo to hezké. A hlavně, ženská fantazie funguje znamenitě. Myslím, že všem nám bylo jasné, že Christian se dokázal zamilovat. A s dalšími díly se nám to jen potvrdilo. Tak proč tedy Grey? Další dobrý marketingový tah? Je to možné. Neříkám, že mě kniha nebavila, ale bylo to jako číst to samé, jen s pár větami navíc. Možná mohla autorka napsat jen kratší povídku o Ch. myšlenkách? Jen o pocitech o tom, co se mu honilo hlavou….Myslím, že to bych si přečetla raději.

Každopádně jsem si čtení i tak užila, četla jsem zase tu nešťastně zvrhlou pohádku, kterou jsem v roce 2012 tak zbožňovala u jejíhož konce jsem si rvala vlasy a netrpělivě čekala, jak to vlastně dopadne.

Opravdu škoda, že kniha nevyšla před 2. a 3. dílem. Pak by měla větší smysl a větší kouzlo.

Autorce i tak děkuji za pěkné chvilky, které jsem s jejími knihami prožila a že jich bylo dost. Jsem za tuto sérii ráda, hrdě se mi všechny díly pyšní v knihovničce. A jejich ošoupaný vzhled svědčí o tom, kolik rukou už je drželo, kolik očí už je četlo a kolik žen, je milovalo. Ať se to někomu nelíbí, faktem je, že tyto knihy jsou a budou fenoménem 21. století v žánru erotických románů. Nikdo už je nemůže nikdy pokořit. Tenhle nápaditý příběh je jen jeden, další ostatní jsou jen laciné náhražky.

Hodnocení: 4/5

Jsi 65488. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Michaela Rubášová
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail