Recenze knihy Děvče z tančírny
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Anotace:
Tančírna – svět pozlátka a snadného výdělku na okraji slušné společnosti. Je to svoboda, únik ze společnosti svázané konvencemi nebo cesta ponížení a opovržení? Sny mladé dívky narazí na tvrdou realitu a cena za naivitu je vysoká. Už ví, že udělala v životě chybu, která ji může stát všechno. I život. Ale pořád ještě má kolem sebe lidi, kteří jsou ochotni a připraveni jí pomoci. Dokáže ale začít znova a znova uvěřit? Nebo budou démoni minulosti silnější. Existuje pro ni ještě šance na skutečnou, upřímnou lásku a prosté štěstí? Děvče z tančírny je napínavý westernový román s tou správnou dávkou dramatu a nebezpečí, až jisté syrovosti. Přesto neschází naděje a špetka romantiky. Příběh o životě, o lásce, nadějích a ztracených snech.
Recenze:
Autorka knihu na internetu představuje jako romantickou, ale typická červená knihovna to rozhodně není. Jak je u Salmy Blanco zvykem i její téma jde trochu proti proudu běžných romancí. Tenhle příběh je vlastně poměrně drsný a surový, a jestli se v něm vyskytne šance na lásku, tak draze vykoupená.
Hrdinka na počátku knihy odvrhne konvence své doby a svého stavu a vrhne se do dobrodružného života. Nemá stání a nechce se nechat svazovat přísnými pravidly. Tohle možná my, milovníci romancí, známe jako staré schéma, jenže známému klišé se příběh vyhne a za pošetilost nechá děvče tvrdě zaplatit. Bez peněz a ztracená v divokém pustém zapadákově je vydaná na milost a nemilost svému zaměstnavateli, a to není žádný lidumil, přestože se tak zpočátku staví. Jako drsný obchodník si jde za svým třeba i přes mrtvoly a to není myšleno obrazně. Člověk, který žije z prodeje pančovaného chlastu a žen, si nemíní lámat hlavu s nějakými morálními zábranami mladé rozmarné novicky.
Ze života v saloonu si nelze vyzobávat jen to příjemné – konec konců z žádného života – vždycky se něčím platí. A hlavní hrdinka na to přijde opravdu krutým způsobem. Její lidské ponížení a fyzické strádání je podáno sugestivně a přitom s citem. Syrovost její reality obzvlášť vyniká v drobných odporných detailech, které člověka zaskočí právě proto, že jinak se autorka drží svého osvědčeného uhlazeného stylu, záměrně napodobujícího staré rodokapsy, westerny a dobovou literaturu. Pro budování atmosféry to funguje skvěle. A její popisy úchvatné krajiny jako obvykle člověka přinutí si povzdychnout a namátkou otevřít stránky cestovní kanceláře nabízející výlety na bývalý americký Západ.
Romantika vlastně dostane hlavní prostor až ve druhé polovině, spíše poslední třetině příběhu a je budovaná velmi opatrně a s citem k předchozím událostem a charakterům hrdinů, ale je milá a po předchozích událostech působí jako příjemné odlehčení a nová naděje.
Osobně dávám přednost poněkud akčnějším a racionálnějším hrdinkám, a k děvčeti z tančírny jsem si musela dlouho hledat cestu, protože zpočátku působí jako velmi rozmazlené stvoření. Jenže jak z příběhu vyplývá, jde o záměr, a vývoj jejího charakteru je díky tomu dobře patrný, proto to nepokládám za chybu.
Celým příběhem se vine jako nit důležité poselství, že nezištná pomoc a přátelství je to nejcennější, co může člověk člověku dát, ať už je kdekoli a sám je na tom jakkoli bídně.
V rámci autorčiny tvorby jde zase o něco nového, jakkoli se může zdát, že western je opět prostě western, Salma Blanco nás přesvědčuje, že může mít tisíc tváří a já se těším na její další počin.
K. Luka také autorku vyzpovídala ve speciálním rozhovoru – viz Salma Blanco: S věkem člověk vidí svět jinak
Jsi 1893. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Recenze: Tři bábiny kobyly (Věra Mertlíková) - 1.11.2022
- Recenze knihy Dům roztříštěných snů - 8.8.2021
- Nové CD Rosa nocturna: Nebezpeční andělé a něžné bestie - 30.3.2021
Moc pěkná recenze. Mám chuť po knize sáhnout, ačkoli nejsem milovnice westernů.