tikotRomán Tikot je prvním veřejným dílem spisovatele Ivana Kašpárka, zdaleka ne však prvním napsaným. Narážím na vyšperkovaný styl psaní a zcela jasně promyšlenou skladbu příběhu. Opravdu se dá těžko věřit, že jde o autorův debut.
Tikot je psychologický román, který vtáhne čtenáře do děje a nutí ho se zamýšlet nad myšlenkami a činy hlavních postav. Hlavní postavou je psycholog Jan Eimut, který zatímco řeší problémy svých pacientů, ve svých problémech tápe. S odchodem ženy se vyrovnává pomocí alkoholu a po večerech rozmlouvá s měsícem. Druhou dějovou linií je příběh spisovatelky Evy, která cítí vyčerpání ve vztahu a své fantazie prožívá ve své literární tvorbě. Ač tyto dvě osoby nic nespojuje, nitky příběhu se protnou a to krutým způsobem. Elmut Evu srazí podnapilý autem a způsobí, že ono zůstane upoutána na vozíku.

„…já jsem tady od toho, abych vás, co stojíte po prsa ponořeni a zoufale natahujete ruce, za ty ruce vytáhnul z těch sraček.“
Možná trochu svérázné vysvětlení, ale funguje to – někteří pochopí.
„Kdo ale vytáhne mě?“
Ticho. „

Autor se nadále věnuje pocitům a činům obou postav. Jak se psycholog dokáže vyrovnat s pocitem vinny? Jak se dokáže Eva vyrovnat s krutým osudem? Osud tomu chtěl, že se nitky jejich osudů ještě jednou potkají..

„Štěstí je vlastnost. Pokud tuto vlastnost nemáš, pak to budeš ty, koho okradou, kdo onemocní, komu uteče žena, komu se stane neštěstí…“

Celým příběhem se line ponurá atmosféra. Čtenářům je umožněno nahlížet do vnitřních pocitů postav, sledovat myšlenkové pochody a vcítit se do chování. Vše působí tak opravdově, že to nutí k zamyšlení.

„Jen mám někdy pocit, že tento nešťastný příběh se staví na mých bedrech jako dům. Ne najednou, ale cihla k cihle přibývá, tíží moje záda a láme mě v kolenou. Kdy to skončí? Kolik cihel bude ještě položeno? A ten dům, co se staví – je to snad moje příští vězení? Nebo hrobka“

Jak jsem psal na začátku, ač jde o prvotinu autora, je cítit vypsaný styl. Vše působí reálně, barvitě popsáno a promyšleno. Hlavní kostra příběhu je citlivě proložena příběhem Marty, smyšlené postavy, o které Eva píše svou novou knihu.

Přečtěte si i další recenzi této knihy v článku Recenze: Ivan Kašpárek – Tikot

Jsi 3710. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail