Už od roku 2007 se každoročně koná Record Store Day – den, který je oslavou tradice kamenných obchodů s hudbou a návratem ke klasickým hudebním nosičům. A vzhledem k tomu, že zájem o fyzické hudební nosiče v poslední době neustále roste, jedná se o povinnou událost pro všechny milovníky hudby.

Pocta hudebním nosičům a tradici

Record Store Day probíhá každoročně třetí dubnovou sobotu a letos připadá na 23. duben. Nápad stvořit den speciálně věnovaný hudebním nosičům se zrodil v hlavách několika majitelů menších hudebních obchodů v Baltimoru. Jedná se o symbolickou poctu době, kdy neexistovaly streamovací platformy a připomenutí jedinečného kouzla klasických vinylů a CD, které přetrvalo dodnes.

Cílem Record Store Day je podpořit malé nezávislé prodejce hudebních nosičů. Upozornit, že kamenné prodejny nejsou pouze fyzickým místem, kde lze zakoupit vinyl nebo CD, ale také otevřeným prostorem pro setkávání a společné sdílení hudby. Zkrátka místem, kde je možné poznat nové tváře se stejnými zájmy.

Každá zapojená prodejna pojímá tento den po svém. Vznikají hudební eventy, prodávají se edice vydané speciálně k tomuto dni a celkově vzrůstá zájem o fyzické nosiče, především vinyly.

Record Store Day v Česku

Na oficiálních stránkách Record Store Day naleznete přehled prodejen, které se rozhodly zapojit, včetně těch českých.

O zkušenosti se s námi podělil Petr Rákosník z pražské prodejny CD Krakovská. Jedná se o největší kamenný obchod s použitými hudebními nosiči v Československu, který má své pevné místo na trhu již více než 25 let. Zajímavé a raritní vinyly jsou podle něj k dispozici celoročně, přesto se během Record Store Day objevují nové kusy označené samolepkou akce, vydané právě k této příležitosti. Živé koncerty a desky s odlišnými obaly jsou pak k dostání pouze v kamenných prodejnách.

Rostoucí popularita vinylů

Současná doba je přehlcená moderní technologií. Řada posluchačů a hudebníků tak často nedá na klasické vinyly dopustit pro jejich nezaměnitelný zvuk. Kupují se nově vydané věci, reedice starších desek nebo sběratelské kousky, které mají hodnotu samy o sobě a mnohdy se hodí spíše pro vystavení. Koupě nosiče tedy není často pouze o hudbě, ale i zajímavém grafickém zpracování přebalu, na jehož návrhu se mnohdy podílí významní výtvarníci.

Na netradiční zpracování přebalů se zaměřuje i Marek Košulič, majitel společnosti AZCD, který potvrdil vzrůstající trend zájmu o vinyly. Výrobou hudebních nosičů se zabývá už přes dvě desetiletí. Možná vás ale překvapí, že v dnešní době má stále na trhu své místo i CD: „V posledních dvou letech jsme zaznamenali nárůst objednávek pro lisování vinylů založených na reedici starších CD. Poměr výroby CD vs. vinyl je u nás nyní 60 na 40 %. Tedy i CD, které jakoby „ztrácelo dech“ nezájmem fanoušků, stále žije a má své opodstatnění na hudební scéně.”

Zájem o vinyly má ale také své úskalí, kterým je často i několikaměsíční zpoždění výroby. Důvodem je vedle velkého zájmu i nedostatek materiálu, se kterým se řada výrobců v současné náročné době potýká.

Zapojte se do Record Store Day

Zapojte se i vy. Record Store Day je ideální příležitostí pro návštěvu oblíbeného krámku s hudbou. Podpořte svého prodejce a pořiďte si novou LP desku nebo CD do své sbírky. Po dvou covidových letech má tahle podpora své místo. Už víte, kterou prodejnu v sobotu navštívíte?

Jsi 657. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail