Renesanční sgrafita v české architektuře
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Jako novinka se v renesanci objevuje technika sgrafita, která se k nám dostala z italského Toskánska přes Rakousko. Sgrafito je technika rýsování ve vlhké dvoubarevné omítce, kresba se vyškrabává do spodní barevné omítky. Tato technika se v nástěnném malířství používala především k výzdobě renesančních budov. Paláce, zámky a měšťanské domy byly zdobeny nejenom dekorativními motivy, ale taky figurálními kompozicemi nebo krajinami.
V naší zemi je mnoho renesančních budov zdobených sgrafity. Začneme v Praze. Tak například sgrafity jsou zdobeny plochy mezi iónskými sloupy v průčelí Míčovny v Královské zahradě na Pražském hradě. Jsou zde zobrazeny Ctnosti, Sedmero svobodných umění a Čtyři roční období. Renesanční dům U Minuty, který je dnes součástí Staroměstské radnice, je zdobený sgrafity s antickými a biblickými motivy a alegorickými postavami.
Bohatými figurálními motivy je pokrytá fasáda na nádvoří na zámku v Litomyšli. Fasáda nádvoří zámku v Benátkách nad Jizerou je pokryta sgrafity s lidskými postavami, zvířaty i krajinou. V mnoha našich městech se zachovala pouze jedna nebo několik renesančních staveb se sgrafity, například radnice ve Stříbře nebo dům U Rytíře v V pohádkovém městě Telči se zachovalo několik renesančních domů se sgrafity. Mnohé štíty zdejších měšťanských domů jsou taky barokní nebo klasicistní. Ve dvou našich městech se však zachovaly celé soubory renesančních domů se sgrafity. Jsou to města Prachatice a Slavonice, které jsou opravdovými renesančními perlami. Těmto městům budou věnovány samostatné články.
Jsi 6535. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
- Co možná nevíte o okrese Benešov - 12.11.2018
- Jak se bydlelo v Římské říši - 18.10.2018
- Měna v Římské říši - 2.9.2018
Napsat komentář