Říp, hora nedaleko Roudnice nad Labem, je památným místem pro každého Čecha. Ze školních lavic si dobře pamatujeme pověst o praotci Čechovi, který sem dovedl svůj lid po dlouhém putování z Charvátské země. Právě z hory Řípu spatřil půvabnou krajinu „mlékem a strdím oplývající“ a rozhodl se zde se svým lidem usadit a nalézt tak novou domovinu.

Rotunda sv. Jiří na Řípu

Rotunda sv. Jiří na Řípu; Autor: Wakowlk – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Říp vypínající se uprostřed roviny mezi řekami Labem, Vltavou a Ohří, tvoří významnou dominantu Polabí. Již v dávné minulosti byl uctíván jako památné místo a v 11. století byla na vrcholu hory postavena rotunda sv. Jiří. V roce 1126 přemyslovský kníže Soběslav, na paměť svého vítězství nad německým císařem Lotharem v bitvě u Chlumce, nechal tento kostelík opravit a přistavěl k němu válcovou věž. V rotundě sv. Jiří se dnes nachází Památník českého státu. Je zde socha sv. Jiří a expozice dokumentující přeměnu kočovného národa starých Slovanů v zemědělský lid. Bájná hora Říp z šedého čediče s příměsí olivínu vykazuje magnetické anomálie, které vychylují střelku kompasu. V kostelíku jsou do kamenných dlaždic podlahy vyryty šipky, které znázorňují právě směr vychýlení střelky kompasu. Na počátku 20. století byla na Řípu postavena taky turistická chata.

Z vrcholové plošiny je pěkný výhled a za dobré viditelnosti lze dohlédnou až na Krkonoše nebo k okraji Prahy. Říp a rotunda sv. Jiří byly tradičně cílem slavných poutí a lidé se zde scházeli i v těžkých dobách českého národa. Taky dnes se zde chodí po celý rok, tradiční svatojiřská pouť se koná první neděli po svátku sv. Jiří.

Bájná hora Říp je prostě velmi oblíbeným turistickým místem v krásné a úrodné krajině Polabí.

Jsi 5686. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail