Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Skandinávský dům zve v listopadu na třináctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošní téma zní Sever a svět. Během filmových projekcí a literárních večerů návštěvníci v Praze a Brně proniknou do událostí spojených se severskými zeměmi, které měly vliv na světové dění nebo nahlédnou do osudů velkých postav severské historie.

Festival zahájí 2. listopadu v pražském Centru současného umění DOX beseda Svědectví žen s novinářkami Matildou Voss Gustavsson a Lindou Bartošovou. Matilda Voss Gustavsson je autorkou reportážní knihy Klub o sexuálním skandálu, v jehož důsledku v roce 2018 nebyla udělena Nobelova cena za literaturu. Český překlad vychází v nakladatelství Absynt. Reportérka a moderátorka Linda Bartošová vedla rozhovory se svými kolegyněmi, čímž vzniklo unikátní svědectví o české mediální scéně pohledem žen s názvem Novinářky. Beseda se zaměří na zneužívání moci, kulturu mlčení a postavení žen ve veřejném prostoru.

Hlavním literárním večerem letošního ročníku festivalu bude beseda s dánskou spisovatelkou a písničkářkou Annette Bjergfeldt a českou spisovatelkou Markétou Hejkalovou, jejichž nejnovější knihy mají leccos společného. Annette Bjergfeldt líčí ve strhujícím debutovém románu Kodaňská Píseň písní příběh tří generací jedné neobyčejné rodiny, v níž se mísí švédská a ruská kultura. Neotřelá rodinná sága s prvky magického realismu vypráví o osudových setkáních, nesplněných snech a nečekaných dobrodružstvích. V nejnovější knize Markéty Hejkalové Dům pod náměstím hraje hlavní roli starý dům, který pamatuje velké dějiny, a jeho obyvatelé, kteří se s nimi museli vypořádat. Spisovatelka při psaní vycházela z vlastní rodinné historie a nechává v románu zaznít staré, pozapomenuté příběhy. „Během besedy se zaměříme na příběhy lidí, kteří na vlastní kůži zažili bouřlivé okamžiky dvacátého století v evropské perspektivě a také na odlišný přístup autorek k psaní rodinné ságy,“ uvádí Jitka Jindřišková z pořádajícího Skandinávského domu.

Filmové projekce letošního ročníku festivalu spojuje období druhé světové války a boj proti hitlerovskému Německu či nacistické nadvládě. „Dánské drama Dobrý zachycuje osobnost dánského velvyslance Henrika Kauffmanna, který se za války prohlásil za jediného skutečného představitele svobodného Dánska. Film uvedeme v Praze i Brně. V Praze diváci mohou navštívit švédské životopisné historické drama Poslední věta o odpůrci Adolfa Hitlera Torgnym Segerstedtovi a norský snímek Králův nesouhlas líčící pohnuté rozhodování krále Haakona VII., zda svou zemi uvrhne do války,“ přibližuje dramaturgyně festivalu Anežka Soukupová.

Finsko v programu zastoupí uvedení knihy Paměti finského maršála. Gustaf Mannerheim byl v anketě finské veřejnoprávní televize zvolen největším Finem. Život zasvětil službě své zemi a stál u všech významných dějinných událostí, jimiž si Finsko v turbulentní první polovině 20. století prošlo. České vydání memoárů představí překladatel Michal Švec a historik Tomáš Masař.

Dny Severu se konají ve dnech 2. 11. až 16. 11. 2022 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.

Jsi 677. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail