Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

svetlickyNa západním okraji Českého ráje, nedaleko městečka Mnichova Hradiště, stojí zajímavý skalní hrad Drábské světničky. Dostanete se k němu z obce Březiny po 3 km žlutě značené turistické cestě.

Hrad Drábské světničky patří k velmi vyhledávaným atrakcím Českého ráje. Je umístěný na 7 pískovcových blocích, které padají do stometrové hloubky. Z větší části dřevěný hrad vznikl pravděpodobně počátkem 15. století a stal se opěrným bodem husitských sirotčích vojsk k ostraze dálkové cesty podél Jizery a Nisy do Lužice.

Skalní bloky byly mezi sebou propojeny dřevěnými mosty a dřevěnými nebo kamennými schodišti a ochozy. Po bitvě u Lipan byly Drábské světničky opuštěny a chátraly, staly se pouze příležitostným úkrytem civilního obyvatelstva, například za třicetileté války.

Na hrad se vstupuje skalní průrvou. Do dnešní doby se zachovalo celkem 18 světniček a 6 chodeb tesaných ve skále, které jsou propojeny dřevěnými roubenými nadstavbami a palisádami. Z hradu je pěkný výhled na Boleslavsko a při dobré viditelnosti taky na Jizerské hory a Ještěd.

K hradu se váže pěkná pověst. Za dávných časů hrad obýval obr Dráb, který jednou unesl na hrad dívku z blízké vesnice. Po nějakém čase ho dívka poprosila, aby mohla navštívit své rodiče. Obr souhlasil s tím, že do večera musí být dívka zpět. Ta však na obra vyzrála. Na zpáteční cestě odvíjela klubíčko příze z vesnice až k Drábským světničkám.

V noci se pak silní a udatní venkovští chasníci vydali za obrem. Ve spánku ho svázali silnými provazy a naložili obra na vůz a odvezli ho daleko z tohoto kraje. Obr Dráb byl rád, že mu chasníci neublížili, a proto jim prozradil, kde u hradu zakopal velký poklad zlata a stříbra. Poklad je prý pod borovicí, na kterou v době letního slunovratu, na svátek sv. Jana Křtitele, nejdříve zasvítí slunce. Tento poklad sice dodnes nikdo nenašel, ale kdo ví, třeba čeká právě na vás.

Hrad Drábské světničky má velmi pěkné okolí a tak vám doporučuji udělat si ještě dva malé výlety na hrad Valečov a na zámek v Mnichově Hradišti.

Navštivte také: skalní hrad Valečov

Castle Valecov in Bohemian Paradise, Czech RepublicZe skalního hradu Drábské světničky se po červeně značené turistické cestě vydáte k dalšímu skalnímu hradu Valečov. Je to jen asi 3 km a cesta vede mezi skalami pod vrcholem hory Mužský. Zanedlouho přijdete do půvabné vesničky stejného jména. Ve vesnici Mužský stojí krásné roubené chalupy a vesnice byla prohlášena za vesnickou památkovou zónu.

Hrad Valečov byl přestavěn z původní dřevěné tvrze ve druhé polovině 14. století. Byl dobře opevněným palácovým komplexem, později však začal ztrácet svůj pevnostní charakter a v první polovině 18. století byl hrad opuštěn. Jen několik desítek metrů od hradu však vznikla svérázná osada, vytesaná ve skalách. Byly to desítky skalních bytů, světniček, chlívků a dílen, sloužících jako obydlí chudiny. Poslední obyvatelé skalních bytů se museli vystěhovat v roce 1892.

Z hradu zůstalo zachováno mohutné zdivo Nového paláce, nezvyklého ledvinovitého tvaru, přístupné po schodišti ve skále. Zůstaly zachovány i skromné zbytky Starého paláce. Ve skále je vyhloubeno taky vězení zvané Beneška a otvorem můžete nahlédnout do podzemní hladomorny. Tento labyrint světniček, schodů a chodeb nemá v Čechách prakticky obdoby. Součástí prohlídky je rovněž vstupní expozice a výstavka archeologických nálezů.

Hrad si zahrál ve známé filmové pohádce režiséra Karla Smyczka Lotrando a Zubejda a taky v další pohádce Rumplcimprcampr. Taky se zde natáčel jeden díl seriálu České televize Slavné historky zbojnické v roce 1985.

Navštivte také: tančící les a zámek v Mnichově Hradišti

Z Drábských světniček se vydáme ještě na jeden výlet, tentokrát na zámek v Mnichově Hradišti. Ten se nachází přibližně 6 km východně od skalního hradu a dostaneme se k němu po červeně a modře značené turistické cestě.

Přímo pod skalním hradem Drábské světničky se nachází obec Dneboh, kde můžete spatřit přírodní zajímavost. Na okraji obce stávala osada Kavčina, která byla v roce 1926 zavalena při sesuvu půdy v délce přibližně dvou kilometrů. Bylo zde zničeno jedenáct domů a zaniklou osadu už připomíná jen jeden velký kámen. Sesuv půdy však ještě způsobil, že od té doby zde rostou stromy ve svahu šikmo a místo bývá nazýváno Tančícím lesem.

V Mnichově Hradišti stojí pěkný trojkřídlý renesanční, později barokně upravený zámek, ve kterém je zámecká i muzejní expozice.

V zámecké expozici najdete obrazárnu s díly barokních mistrů, původně duchcovskou knihovnu spravovanou v 18. století G. Casanovou a zcela unikátní zámecké divadlo z roku 1883, kde se dodnes konají příležitostná představení. Je zde i zbrojnice, delfská jídelna a pozoruhodná sbírka míšenského porcelánu.

Taky muzejní expozice je velmi zajímavá. Jsou zde umístěny archeologické nálezy z pravěku, selský nábytek a lidové kroje, sbírka starých kočárků a jízdních kol a rovněž velký model skalního hradu Drábských světniček.

Zámek je obklopen zámeckou zahradou s několika dalšími barokními stavbami. Je zde jízdárna, konírna, sala terrena a komplex budov bývalého kapucínského kláštera s kostelem sv. Tří králů. Zdejší zámek byl taky kulisou k filmu režiséra Václava Kršky z roku 1966 Poslední růže od Casanovy.

V samotném městečku Mnichově Hradišti najdete několik pěkných barokních a empírových domů, barokní kostel sv. Jakuba a novorenesanční radnici zdobenou sgrafity z konce 19. století.

Uvedený text je ukázková kapitola z e-knih Jiřího Gleta Turistický průvodce I. zajímavosti z hradů a zámků. Dalších 20 kapitol o hradech a zámcích Středočeského kraje, Prahy a Jihočeského kraje najdete v knize. Kniha je součástí celé série průvodců mapující Čechy, moravu a Slezko.

Jsi 6399. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail