obal-basnedetemBásníka Jana Štromajerová dlouhou dobu publikovala pouze na literárních serverech, kde sbírala kladné ohlasy i ocenění v soutěžích a až teprve v nedávné době se rozhodla své básně vydat formou e-knih. Plánuje dvě ucelené sbírky – jedna obsahuje básně pro děti a druhá bude plná poezie určené dospělým čtenářům. První ze jmenovaných e-knih je již v prodeji pod názvem Letem dětským světem. Nejen o obou knihách jsme si s autorkou popovídali v krátkém rozhovoru.

Jste autorkou celé řady básní. Co Vás přivedlo k tomuto žánru?

S psaním básní jsem začínala v šestnácti letech, vedla mě k tomu přemíra pocitů a chtění je nějak vyjádřit a sdílet, i když jen na papíře a sama se sebou.

Četla jsem s obdivem a potěšením básně od mnoha spisovatelů, byla jsem jimi okouzlená (nejvíce mě zaujali – Jaroslav Seifert, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Karel Václav Rais, Vítězslav Nezval a další naši skvělí básníci, z prokletých Rimbaud, François Villon, atd.)

Takže primárně píšete pro zábavu. Je pro Vás důležitá zpětná vazba čtenářů? Jaké ohlasy na Vaše básně se objevují?

V posledních letech píši pro potěšení na literární servery a publikuji na internetu. Zpětná vazba čtenářů je pro mě zajímavá a povzbuzující. Ohlasy na mé psaní jsou pozitvní, jsem ráda, že se mi daří něco předat, co potěší čtenáře.

Momentálně je na trhu Vaše první kniha Letem dětským světem, která je plná básní pro děti. Jak dlouho kniha vznikala?

Samotná kniha vznikla rychle, díky práci nakladatelství KKnihy.cz. Básně však byly psány v průběhu několika let, když jsme s dětmi prožívali hezké chvíle a já měla potřebu je zachytit do slov, pro vzpomínky našich dětí.

Tvrdíte, že básně vycházejí ze skutečně odžitých příběhů. Zajímalo by mě, jak to vypadá v praxi se vznikem básně. Když něco zajímavého prožijete, napadají Vás rovnou rýmy, nebo si děláte poznámky, či necháváte vše plynout a ednou za čas sednete nad psaní a hledáte inspiraci zpětně ve vzpomínkách?

Před psaním básniček si nedělám poznámky, vznikají spontánně, napadají mě rovnou v rýmech, nebo si po pěkném zážitku chvíli doma v klidu popřemýšlím, jak ten zážitek v básničce ve verších zvěčnit.

V dohledné době Vám vyjde i kniha básní pro dospělé. Co byste o nich prozradila?

Moje připravovaná kniha básní pro dospělé je inspirovaná různými prožitky během let a básně v této knížce jsou tvořeny průběžně od roku 2008. Psala jsem je z jakési vnitřní potřeby uchovat své pocity a pro možnost se k nim vracet. Později jsem je začala sdílet se svými virtuálními přáteli, kteří také píší básně. Nápad udělat z nich knihu přišel nedávno.

Jsou v knihách všechny Vaše básně, nebo jste díla do sbírek vybírala?

V knize nebudou všechny moje básně, to by bylo příliš mnoho. Některé mám opravdu jen pro sebe.

Píšete i v současnosti? 

V psaní a čtení básní pokračuji, je to nejen zábava a útěk ze všedních dnů, ale i objevování krásy slov a poezie, která povzbudí a potěší v každém čase. Tak jako hudba, písničky, obrazy a jakékoli pozitivní lidské tvoření.

Co byste vzkázala svým čtenářům?

Svým čtenářům bych ráda vzkázala pěkné počtení a hodně pohody a příjemností v životě.

Jsi 16063. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail