Radnice ve Štýrském Hradci; Autor: Tamirhassan~commonswiki, CC BY-SA 3.0

Štýrský Hradec (německy Graz, slovinsky Gradec), ležící na řece Muru, je druhým největším městem Rakouska a hlavním městem Štýrska. Nad městem se zvedá Zámecký vrch, na kterém původně stával hrad, který byl přestavěn na renesanční zámek. Tento zámek nechal zničit Napoleon, dochovala se však Hodinová věž, která je jedním ze symbolů města. Ve věži je zřízeno muzeum a z věže je pěkný pohled na město. Z města vede na Zámecký vrch lanovka.

Na jihovýchodním úpatí Zámeckého vrchu se rozkládá Staré město Štýrského Hradce se svými typickými červenými cihlovými střechami. Na Starém městě stojí gotický dóm sv. Jiljí a gotický Královský hrad.

Renesanční Zemský dům je zdobený krásnými arkádami a dnes je sídlem štýrského Zemského sněmu.

Hauptplatz je centrálním náměstím Starého města s řadou renesančních a barokních domů a historickou kašnou. Na náměstí se nachází taky nejstarší lékárna ve městě a stojí zde taky zajímavá novorenesanční radnice z konce 19. století.

Na Františkánském náměstí stojí původně gotický kostel sv. Františka z Assisi a františkánský klášter. Náměstí je lemováno pěknými barokními domy.

Ve městě se nachází taky Zbrojnice s jednou z nevětších a nejkrásnějších sbírek zbraní na světě. Najdete zde stará polní a námořní děla, muškety a pistole. Je zde jedinečná sbírka uherských šavlí, brnění pro šlechtice a pro rytířské turnaje. Jsou zde taky umístěny hudební nástroje starých vojenských kapel.

V roce 1586 byla ve městě založena univerzita. Na zdejší univerzitě se nachází jediná hudební fakulta se zaměřením na jazz v Evropě. Historické jádro Štýrského Hradce bylo zapsáno do kulturního dědictví UNESCO.

Jsi 4839. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail