V dalším díle Úžasné Zeměplochy přijde audit na Smrtě a je zjištěno, že tato personifikace si vypěstovala, ó hrůzo!, osobnost. Smrť je odvolán z funkce. Drda ve své pohádce přebytek životní síly vyřešil kohoutem pobíhajícím po dvorku bez hlavy a akutním nedostatkem pečeného bůčku na českých talířích. Pratchett pojal problém do větší hloubky. Nastíní jak problém narůstajícího počtu zombií, tak poměrně hrůzostrašného vypučení nejhoršího příživníka civilizace.

Nečekejte žádný Úsvit mrtvých. Rumpál Žička je dobrák od kosti a svůj posmrtný stav považuje za celkem uspokojivý, až na proklatou ztrátu chuti k jídlu. Zapojí se do odborového hnutí nemrtvých a díky logickému odstupu se snaží řešit záležitosti živých. Kolegům mágům pomáhá zvládnout nebezpečí, nesmělým milencům umetá cestičku.

Kladů díla je nepočítaných od břeskných hlášek VzoromilaVýsměška přes moudré filosofické postřehy Smrtě, neochvějný humanismus všech hrdinů vyjma auditorů až po naprosto nezbytný happy end. Celým dílem pobíhají živoucí, osobité postavičky, jejich jednotlivé příběhy protkávají děj jako pestrobarevné nitky orientální koberec.

Bohužel ani tomuto dílu se nevyhnula typická autorova bolest – překombinovaný a zmatený závěr. Finální souboj s auditory proběhne snad natřikrát, přičemž ani po několikerém přečtení si nejsem jistá, co vlastně způsobilo jejich porážku. Podstata obludného příživníka též není zřejmá a vyřešení tohoto zádrhele je taktéž nejasné.

Nebyla bych spravedlivá, kdybych jedním dechem nezmínila brilantní mistrovství Pratchettova dvorního překladatele, pana Jana Kantůrka. Ukázku jeho geniálního přístupu k originálnímu textu jsem si dovolila použít v úvodním citátu. Pratchettova drtivá popularita v českých zemích vznikla jednoznačně právě Kantůrkovou zásluhou.

Pratchettovy knihy jsou bezpochyby kultovní, což znamená, že je půlka lidstva zbožňuje a druhá není schopna číst. Takže vzkaz táboru fanoušků – toto je jeden z nejpovedenějších dílů Úžasné Zeměplochy.

Čtěte, bavte se a sněte.

Autor: Ivana Nováková

Jsi 2812. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail