To nejlepší z francouzské kultury na TV5MONDE
Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Datum 20. března, označované jako Mezinárodní den Frankofonie, je každoročně věnované oslavám všeho, co s francouzštinou souvisí. V letošním roce navíc slaví Mezinárodní organizace Frankofonie 50 let od svého založení. Frankofonní televizní stanice TV5MONDE si k této příležitosti připravila pro diváky nabitý program věnovaný kultuře Francie a dalších frankofonních zemí.
Podle posledních údajů pocházejících z l’Observatoire de la langue française z roku 2018 žije na světě 300 milionů francouzsky hovořících osob. Francouzština je romantický a melodický jazyk, jazyk básníků. I proto se těší po celém světě velké oblibě a je po angličtině druhým nejstudovanějším jazykem na světě. Filmy či pořady ve francouzštině sledují pro její libozvučnost často i lidé, kteří francouzsky neumí. To dokazuje i divácká základna TV5MONDE v České republice, z níž 70 % diváků francouzštinu neovládá. TV5MONDE vysílá všechny pořady opatřené anglickými titulky a jsou tak vhodné pro každého.
Na oslavu padesátiletého výročí Mezinárodní organizace Frankofonie zařadila televizní stanice TV5MONDE do svého programu frankofonní filmy z posledních let. Jedním z nich je oceňovaný belgicko-švýcarský snímek Fortuna o etiopské dívce Fortuně, která překoná Středozemní moře a s dalšími uprchlíky ji na zimu přijmou ve švýcarském klášteře. Tam se seznámí s Kabirem, do kterého se zamiluje. Diváci se dále mohou těšit na kanadský film Embrasse-moi comme tu m’aimes; příběh o Pierrovi, který by se rád nechal naverbovat do spojenecké armády, ale musí se starat o své dvojče Berthe, která je od narození postižená.
Kromě filmů odvysílá TV5MONDE v souvislosti s Dnem Frankofonie také dokumenty věnované bohatství a různorodosti francouzského jazyka. O tom, že francouzsky se rozhodně nemluví jen ve Francii, přesvědčí diváky dokumenty Arménie(s), le temps des artistes o umělcích z Arménie a L’Afrique c’est magic! o hudební skupině Magic System z Pobřeží slonoviny. Dokument I speak français polemizuje nad budoucností jazyka Molièra v konkurenci s jazykem Shakespeara ve frankofonních částech Kanady. V dalších dokumentech odhalí TV5MONDE také původ francouzských slov nebo seznámí své diváky se současnými frankofonními literárními autory.
TV5MONDE zve své diváky také na cestu kolem světa z pohodlí obývacího pokoje díky dokumentárním cyklům, které zařadila do svého programu. V pořadu Les châteaux de France provedou diváky historici, kasteláni a umělci po nejkrásnějších hradech a zámcích Francie. Díky sedmi švýcarským horolezcům zažijí diváci dobrodružství při přechodu Alp známou stezkou La Haute Route. Krásy exotické Francouzské Polynésie a dalších ostrovů po celém světě nabídne divákům dokumentární seriál Îles du monde.
Frankofonní televizní stanice TV5MONDE nabízí také online výukové programy v sekci Učit se (apprendre), která je plná výukových videí, hudebních klipů, cvičení a kvízů vhodných pro všechny znalostní úrovně. Zájemci zde naleznou také videa vysvětlující různé gramatické jevy.
O televizní stanici TV5MONDE
TV5MONDE je frankofonní televizní stanice vysílající širokou škálu pořadů ve francouzštině. Vysílání je k dispozici ve 40 zemích v Evropě i mimo ni, s titulky ve 12 jazycích. Kanál TV5MONDE nabízí oceňované filmy, originální seriály, pořady věnované francouzské kultuře (gastronomie, móda, cestování), dokumenty (historické, kulturní, přírodovědné), zábavní pořady (soutěže, hudební pořady, sport) a mezinárodní zpravodajství. V České republice je k dispozici od roku 1994. Stanici TV5MONDE je možné naladit pomocí parabolické antény a je také součástí nabídky běžných kabelových operátorů.
O Mezinárodní organizaci Frankofonie
Termín frankofonie se poprvé objevil kolem roku 1880, kdy ho použil francouzský zeměpisec Onesime Reclus pro označení osob a zemí, v nichž se mluví francouzsky. Dnes hovoříme o frankofonii s malým „f“ v souvislosti s osobami hovořícími francouzsky a o Frankofonii s velkým „F“ jako o institucionálním celku. Od roku 1970, kdy vznikla původní Agentura pro kulturní a technickou spolupráci (ACCT), tedy dnešní Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF), zajišťuje tato organizace podporu francouzského jazyka a spolupráci mezi 88 členskými státy a vládami.
Jsi 920. čtenář tohoto článku. Děkujeme.
Napsat komentář