Warning: Undefined array key "a" in /data/web/virtuals/119050/virtual/www/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2

Vělička a její solný důl leží jen 13 km jihovýchodně od Krakova v Karpatském v jižním Polsku. Sůl se zde těžila od 13. století a za sedm století tamní horníci vydolovali z podzemí okolo 26 miliónů metrů krychlových soli. Na devíti podlažích přitom vznikl 300 metrů hluboký a 200 km dlouhý labyrint chodeb se studněmi a kaplemi, v jehož stěnách šikovní horníci vytesali ze soli kazatelny, oltáře a sochy svatých. Ano, byli to právě věličtí horníci, kteří převážně o přestávkách během směn sahali ke kladivu a sekáči, když vytvářeli ze solných stěn skutečná umělecká díla – sochy, oltáře a reliéfy.

Kaple svaté Kingy, jedna z nejvýznamnějších komor v dolech; Autor: Aktron / Wikimedia Commons., CC BY-SA 3.0,

Solný důl ve Věličce, toto bílé zlato po staletí plnilo pokladnice polských králů a bylo jedním ze základních zdrojů jejich bohatství. Důl je stále ještě v provozu a jeho část s uměleckými díly ze soli je přístupná veřejnosti. Podobnou podívanou nenajdete nikde na světě. Největším a ústředním prostorem dolu je v hloubce 100 metrů vybudovaná Kaple blahoslavené Kingy v obrovském zelenkavě se třpytícím bloku soli. Kaple je 55 metrů dlouhá, 18 metrů široká a 12 metrů vysoká.

Podle legendy totiž uherská princezna Kinga, která si brala za muže polského krále Boleslava V. Stydlivého, hodila svůj zásnubí prsten do jednoho transylvánského solného vřídla. Jakmile přijela do Polska, nařídila obyvatelům Věličky vykopat šachtu. A hned v prvním úlomku soli se našel princeznin zásnubní prsten a sůl se stala zdrojem blahobytu polských králů. Tolik pověst.

V kapli blahoslavené Kingy jsou překrásné reliéfy ze soli na biblické náměty. Je zde zachycen útěk z Egypta, vraždění neviňátek v Betlémě, svatba v Káni Galilejské a kopie Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinci. V kapli jsou dokonce i svícny osázeny krystaly soli. Zdejší léčebné účinky slaného vzduchu daly vzniknout i sanatoriu, kde se léčí choroby dýchacích cest. A část vykutaných prostor se využívá jako kino, nebo kavárna či poštovní úřad. Vělička a její solný důl to je prostě jedinečná, úchvatná podívaná na umělecká díla zdejších hornických mistrů, která dolu vtiskla kouzelnou atmosféru a půvab. Velička byla taky zapsána do přírodních a kulturních památek UNESCO.

Jsi 5681. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail