Vídeňský les leží západně od rakouské metropole Vídně. Je to půvabná krajina zalesněných, zaoblených pahorků, která je protkána sítí stezek pro pěší a cyklisty. Vídeňský les má plochu 1250 kilometrů čtverečních a najdete zde mnoho malebných měst a městeček. Já se zmíním alespoň o třech z nich.

Klosterneuburg; CC BY-SA 3.0,

Město Klosterneuburg leží jen několik kilometrů severozápadně od Vídně. Ve městě byla již ve 12. století postavena císařská falc a o něco později románský kostel Stift Klosterneburg. Kostel je součástí augustiánského kláštera a v současné době má barokní podobu. Zachovala se zde však původní hřbitovní kaple markraběte Leopolda III. , ve které se nachází chlouba města, Verdunský oltář z roku 1181. Vzácný oltář zhotovil zlatník a emailový mistr Mikuláš z Verdunu. Oltář má 45 zlacených a emailových políček s biblickými výjevy. V bývalé císařské rezidenci má sídlo muzeum s pěknou sbírkou gotických a barokních soch a obrazů. Je zde taky umístěna Esslova sbírka současného umění, která je zaměřena na moderní rakouské umění.

Tulln an der Donau; Autor: Wolfgang Glock – CC BY 3.0,

Městečko Tulln ležící na pravém břehu řeky Dunaje má dlouhou historii. V minulosti bylo římským táborem Comagena . Zachovala se zde římská věž ze 3. století, která bývá považována za nejstarší stavbu v Rakousku a římský milník. Ve městě najdete taky Egon-Schiele – Muzeum, ve kterém jsou obrazy zdejšího slavného rodáka, Egona Schieleho, jednoho z předních malířů z přelomu 19. a 20. století. Původně románský kostel sv. Štěpána byl barokně upraven a v jeho blízkosti stojí historická márnice z 13. století s hřbitovní kaplí Tří moudrých mužů, která je největší a nejznámější kaplí v Rakousku. Je vystavěna v románském a gotickém slohu, vyniká bohatě zdobeným portálem a středověkými nástěnnými malbami. Ve městě se taky částečné zachovalo původní středověké městské opevnění.

Baden; Autor: Georges Jansoone, CC BY 2.5,

Na východních svazích Vídeňského lesa se rozkládá velmi oblíbené lázeňské město Baden bei Wien. Zdejší horké sirné prameny si oblíbili již Římané a velmi si je pochvaloval taky římský císař Marcus Aurelius.

V současné době zde vyvěrá patnáct horkých léčivých pramenů a letním období si v sirné termální vodě můžete zaplavat v půvabných secesních lázních pod širým nebem. Ve Vídeňském lese je taky mnoho vinařských obcí s vinnými sklípky a restauracemi. Vídeňský les by měli navštívit všichni milovníci lahodného vína, historických a uměleckých skvostů a krásné přírody.

Jsi 6413. čtenář tohoto článku. Děkujeme.

Jiří Glet
Latest posts by Jiří Glet (see all)
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail