50 černobílých velkoformátových fotografií přední české fotografky Dany Kyndrové z její známé fotosérie „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ jsou zásluhou Českého centra Athény (ČCA) aktuálně k vidění v exteriérech prestižní athénské kulturní Nadace Stavros Niarchos, která spolupracuje s renomovaným řeckým festivalem Athens Photo World festival. Výstava se nyní vůbec poprvé dostává do řeckých Athén.

Tisíce návštěvníků nadace se od dubna do května seznamují s tvorbou Dany Kyndrové prostřednictvím výstavy „Žena“ ze série „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím,“ jejíž název je inspirován slavným veršem Františka Hrubína: „A mezi vdechnutím a vydechnutím / Nesmírný krásný život.“ Rozsáhlá kolekce fotografií vznikla v období 70. – 90. let. Výstava, která byla zahájena 1. dubna v rámci Festivalu Wow (Women of the World), vybízí návštěvníky k zamyšlení se nad rolí a postavením ženy ve společnosti, nad ženským údělem a životním cyklem od narození po smrt. Celá série pak vytváří jakýsi životní příběh, do kterého spadá dospívání, mateřství a rodina, zábava, práce, erotika – a v neposlední řadě také víra a stáří. Fotografie postihují základní životní hodnoty, které jedince provázejí a současně ovlivňují během vlastního bytí.

„Zdaleka se nejedná o zobrazení konkrétního prostředí či specifika určité země. Dalo by se říci, že se jedná o ‚ženu evropskou‘,“ říká Lucie Kuligová, ředitelka Českého centra Athény a dodává: „Výstava je umístěna jako outdoorová v parku Nadace Stavros Niarchos, která je od roku 2016 centrem kulturního dění města. Nemohli jsme si pro její první uvedení v Řecku přát vhodnější, prestižnější a navštěvovanější prostory.“

Výstava je výsledkem jedné z úspěšných kurátorských cest, které pravidelně organizují Česká centra. Na jednu z nich ČCA vybralo ředitele Athens Photo Festivalu Thanasise Stavrakise, který se v Praze setkal přímo s Danou Kyndrovou a ve spolupráci s ČCA byla pro realizaci výstavy oslovena nadace Niarchos, se kterou festival trvale spolupracuje.

„Jsem si jistá, že rozumím mnoha aspektům ženského chování lépe než muž, což je svým způsobem výhoda. Existují situace, kdy muž svou přítomností ruší. Nejsem reportér, co musí za každou cenu přijít s novým příběhem,“ řekla Dana Kyndrová o svém přístupu k fotografování žen.

Sama autorka navštíví Athény na konci května, aby se zúčastnila festivalu Athens Photo World a poskytla přednášku v Nadaci Stavros Niarchos.

Výstavu mohli v minulosti zhlédnout také například návštěvníci Českého centra Budapešť nebo Sofie. Její novější uvedení v síti Českých center proběhlo v New Yorku (2019) a Bratislavě (2021).

Jsi 153. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail