Český Forrest Gump

Kniha Zahrada mého života vypráví příběh jedné staré paní, ženy, která by klidně mohla být Vaší matkou, sousedkou nebo kamarádkou. Příběh jejího života, který byl ovlivněn třemi politickými režimy a je zpovědí ženy, která měla neuvěřitelně silnou vůli, ženy která se naučila vzdorovat osudu. „A právě tahle Marie, ta mi rozumí víc, než kdokoli jiný. Je ženou tří politických režimů, třech mohutných řek života, které pokaždé tekly jiným směrem, aby se nakonec všechny setkaly v jednom velkém oceánu vzpomínek a porozumění.“

Její příběh se začal psát roku 1924, zažila kruté dětství, ve kterém po ztrátě matky, nikdy nenašla cestu ke svému otci. Člověk se neubrání paralele s dalším z nezapomenutelných českých děl Josefa Šlejhara Kuře melancholik, který realistickým způsobem demonstruje bezmoc jedince, proti síle osudu. Bohužel boj s vlastním otcem a rodinné neštěstí, jakoby předznamenal nelehký osud hlavní hrdinky, a to jsme teprve na začátku její dlouhé cesty. Paralel v jejím příběhu je však hned několik a po celou dobu četby Vás napadají další a další.

První republika, krvavá druhá světová válka, nástup komunismu. Pojmy, které už dnes částečně většina z nás ani nepamatuje, byly Mariiným denním chlebem. Někdy až s neuvěřitelnou náhodou a obřím štěstím v neštěstí, naše hrdinka proplouvá svým životem. Na pozadí těchto dějin, o kterých si můžeme najít mnoho oficiálních informací, vypráví svůj intimní životní příběh. Opouští svůj rodný dům, a stěhuje se do Brna, kde jako služka v židovské rodině zažívá začátek druhé světové války, na rozdíl od zbytku rodiny, a jen díky velkému štěstí není deportovaná do koncentračního tábora. Hrou osudu se dostává do rodiny nacisty, před nímž znovu prchá, tentokrát ke své tetě, kde může zdánlivě prožít klidnější chvíle. Potkává lásku svého života a rozkrývá tak tajemství, které dává jejímu životu smysl, a který budeme s láskou sledovat. Můžeme pozorovat proměnu ženy, která na počátku ještě očima naivní dívky popisuje začátek války, aby se postupem času a prožitými událostmi měnila ve zralou ženu.

Marie se stává českým Forrestem Gumpem, podobně jako Bernard Mares ve Formánkově knize Mluviti pravdu. Zažila toho opravdu hodně a teď se nám to snaží svými slovy přiblížit. Nečekejte velký příběh známé osobnosti, ale osobitý životní příběh jedné ženy, která zažila tolik, co jiní nestihnou za celý život, a nyní se rozhodla Vám to prozradit.

Autor: Lucie Konečná

Jsi 2001. čtenář tohoto článku. Děkujeme.


Reklama zde napořád jen za 80 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail